Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: iki yıldır takip ettiğim TÜY. Herkes okusun.

SaçımınDoktoru Üyesi

iki yıldır takip ettiğim TÜY. Herkes okusun.

2-3 yıl arası minox ve finasterid kullanan biri olarak, minox ve finas'ın verdiği etkinin bir yere kadar olduğunu söylemek istiyorum.

Ben normalde tedavimi yaptıktan sonra saçımın açık yerlerini dakikalarca aynada kontrol eden biriyim. Miraclenin losyonu ve Invincible'nin karışımından önce sadece minox ve finas kullanırdım. Zaten etkisi 1. yıldan sonra azalma değil de olanı koruma aşamasındaydı. Neredeyse 3 aydır forumumuzda yeni araştırmalar sonucu şu şekilde tedavi yapmaktayım.

Miracle günde 3 kere losyon
    Invincible nin minox+dut+azelaik asit karışımı günde 3 kere
    Keto şampuan haftada 2
    Finasterid 1 mg 3 günde bir.
    Azelderm krem+ketoral krem günde iki kere
    Karanfil suyu hemen hemen hergün saçımı yıkayorum.

Gelelim TÜY'e. Neden bir tane tüy için başlık açtım. Şöyle açıkliyim.
    Alın ön çizgimin hemen altında 1 cm aralıkla iki normal saç ve aralarında bulunan bir tüy vardı. minox ve finas bu tüye hiç bir zaman etki edemedi, yani bu tüy 2-3 yıl boyunca hiç bir zaman ne döküldü, ne kalınlaştı, nede inceldi.

Son tedavimden sonra, hatta miracle ile skype de konuşurken bu tüyden bahsettim, eğer o tüye etki ederse son tedavinin işe yaradığını o zaman anlarım dedim. Neyse tedaviden bir ay sonra o takip ettiğim tüy tamamen kayboldu. Her tedavide gözlerim aşina olduğu için o tüyü arıyordum. ve bir ay boyunca o tüy geri gelmedi. 1 ay sonunda tüyün tekrar çıktığını farkettim ve ilk çıktığında normal tüy şeklindeydi. Demekki bu tedavide pek işe yaramayacak dedim. Fakat tüy uzadıkça kalınlaşmaya başladı ve dün tüye bakınca tamamiyle saç olduğunu ve baya uzadığını iyice farkettim. ve İnanın makasla ucunu kestim şuan kestikten sonra 1 cm boyunda duruyor. Halen daha o tüy takibim altındadır.

Buradan size aktarmak istediğim ANALİZ şudur. Bu tedaviler kesinlikle oral olarak her gün aldığım 1,25 mg finasdan etkilidir. Ve bu tür tedaviler sonucunda saçları daha çok dökülen kişiler kesinlikle endişe etmemeli ve tedaviye devam etmelidir, ki kesinlike dökülen ince tüy ise daha kalın olarak geri dönüyor, tüy değil normal saç ise zaten onda kesinlikle endişe etmeyin normal dökülen saç zaten sağlıklı bir şekilde geri dönecektir.

Bu arada benim agresif tedavi yapmamın nedeni, yaşımın 33 olmasıdır. 20 li yaşlarda olsam bu losyonları günde 3 kere değil 1 yada 2 kere kullanırdım. Çünkü benim dökülme serüvenim 12 yıla dayanıyor. Normal bir genç folikül normal tedaviler ile geri gelebilir fakat benimkilerin normal tedavi ile geri gelmeyeceğinin farkındayım.

Dip not: Ben bir MÜSLÜMAN'ım yukarıdaki yazımda en küçük bir yalan dahi yoktur. Rabbim'in üzerine yemin ederim.

Banned
    hocam sizin gibi ağabeylerimiz sayesinde bu forum çok değerlidir benim gözümde...

Senden bir yaş küçüğüm sadece. O tüyü takip etmeniz güzel olmuş. Bende 6 ay bu tedaviyi uygulayacağım ve 6 ay sonunda bir özet yapacağım. 6 ay sonunda gördüğüm etkiye göre devam tamam diyeceğim. Beni memnun edecek bir etki bekliyorum şahsen. Sizin tedaviniz ise çok agresif geldi bana. Finasteridin bir süre oral alınması sonra bırakılması belki geçici etki yapabilir doğrudur fakat uzun kullanımda üretim yapan hücreleri baskılayarak bir süre sonra üretim yapılamaz veya daha az üretim yapar hale getirebilir. Şahsen hormonlarla bu kadar oynamayı tasvip etmiyorum. Biotin vitamini içinde aynı şey geçerli ince bağısaktan üretilip kana verilen bu vitamin biz günlük ihtiyacı devamlı oral yolla aldığımız için belki üretmeyi bırakacak...Losyonlarla topikal olarak alıyor olmamız ise tamamen farklı bir olay ve yanetki çok düşük.

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam ben sizin çıktığınız yolun başındayım. Henüz 3 aydır tedavi uyguluyorum. Yakında döngüye girme ihtimalim var, finasteridin minoxidilin etkisini yitirme ihtimalleri var. Bu noktada sizlerin tecrübelerinden yararlanmayı çok isterim kendi adıma. Bizleri tecrübelerinizle aydınlatmanız gerçekten bizi çok memnun eder. Çok sağolun.
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

SaçımınDoktoru Üyesi
    her zaman @LahmacuN

Bu tüy çok önemli bir mekanizmayı açıklıyor xls. Bu mekanizma şok dökülme denen benim ise revizyon dediğim şey. Herşeyde olduğu gibi sağlıkla ilgili detay gözlemi fark yaratır. Herşey hep detayda önemsemediğimiz kılda tüydedir. Değerli gözlemini paylaşman çok iyi oldu. Teşekkürler.

Moderatör Invincible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim bir teorim vardı, saçlar uzun zaman önce de dökülse, zamanla o saçların geri geleceğine inanıyordum.Bu dediklerinden sonra ne kadar doğru bir teori olduğunu yeniden anlamış oldum.

Minoxidilin bildiğiniz üzere dökülmeye hiçbir etkisi yok, amacı sadece kılcallandırmayla, kan akışını hızlandırarak saç köklerini beslemek.Ancak zamanla androjenler ve DHT köklerde birikince etkisi tamamen kayboluyor.

Yine finasteride ve dutasteride oralda büyük miktarlarda DHT inhibe ediyor fakat bizim sıkıntımız scalpta yani ne kadar DHT inhibe etsekte, ona verilen görev gereği saç kökünü buluyor ve ona yapışarak inhibesine devam ediyor.Bu da saçları en fazla korumamıza yardım ediyor, yeni saç oluşumları ya çok az oluyor ya da hiç olmuyor.Ayrıca yan etkileri de yüksek olan bir ilaç.

Fakat hem inv. hem miracle losyon problemin kaynağına yönelik, scalpta her şeyi çözüyorlar.

Ve son olarak şu yenilenme olayı çok normal.

Düşünün saç önce androjen ve DHT'den arınmış olarak kendine yüzeye yakın bir kök oluşturuyor ve büyüyor, ilerleyen zamanlarda ise ulan ne DHT var ne androjen var dur ben daha sağlam olmak için biraz daha derine gideyim diyor ve dökülerek yerine daha sağlamı ve kökü daha derinde olan bir saç geliyor.

Zamanla 15-16 yaşlarda ki hale kadar dönebileceğimizi düşünüyorum.

Ama dediğim gibi zaman burada çok önemli, önce oluşması sonra büyümesi ve son olarakta yenilenip güçlü bir şekilde çıkması gerekiyor.

Oluşum için 2 ay, büyüme için 3 ay ve dökülüp daha iyileri gelmesi için de 3-4 ay geçmesi gerektiğini düşünüyorum.Her saç ve kök için bu zamanlarda oynama olabilir.Fakat kendimde yaptığım gözlemler bu yönde, örneğin bende neredeyse tüy kalmadı, çıkan saçlarıma baktığım zaman güçlü ve saç olarak çıkıyorlar direk.
    Saçlarım çok dökülüyor, ne yapmalıyım ve benzeri mesajlar atmamanızı önemle rica ediyorum.

Öncelikle;

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...-tedavisi.html

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...necek-yol.html

Sonrasında;

Tedavi geçmişiniz ve birkaç net fotoğraf ile foruma konu açın. Böylelikle hem daha çok yorum alırsınız hem de tedavinizi objektif bir şekilde takip edersiniz.

SaçımınDoktoru Üyesi teto1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yazınızı tamamiyle okudum bu konuda size fazlasıyla katılıyorum tedavi sürecinde dökülen saçın sonradan çok daha güçlü bir şekilde çıktığına bende şahit oldum.

SaçımınDoktoru Üyesi
    cok guzel bir paylasim tskler

SaçımınDoktoru Üyesi
    Valla ben de "tüy" lerimi uzun süre takip edenlerdenim. Yılardır o tüyleri saça dönüştüremedim Ne tüymüş bee

Avodarta son bir şans veriyorum. Yaklaşık 6 ay oldu, saçlarım güçlü ama görülür bir kapanma yok. 3 ay daha kullanıp bakıcam inşallah. Bi de güzel bir cihaz aldım Avustralya'dan, onu da kullanıcam. Yine gelişme olmazsa bu losyonlara geçicem inşallah

Sayfa 1/2 12 SonSon