Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Seboraik Dermatit ve Beraberinde Aşırı Derecede Saç Dökülmesi

Unhappy Seboraik Dermatit ve Beraberinde Aşırı Derecede Saç Dökülmesi

İyi günler, iyi forumlar kardeşlerim/abilerim/ablalarım.
    Yaşım 24. Zor ve yoğun geçen bir iş hayatım var. Ve bu sebepleki ne uyku düzeni ne yemek düzeni tam olarak oturtabilmiş değil.

Öncelikle saçım uzun. Buradaki çoğu kişi saç çıkarmak için uğraşırken benim bu konum deva arayan arkadaşlara saygısızlık niyetinde asla değildir. Sonuç olarak sebore rahatsızlığım ve günde 100 tellere varan hatta geçen aşırı bir saç dökülmem var.

Sizlere hikayemi paylaşayım. 2014 Ağustos ayından beri saçlarımı hiç kestirmedim. Malesefki bu sürede bakım yahut kırık amaçlıda 1 kere kuaför yüzü gördüm.

Uzatmaya başlamadan önce çok net hatırlarım aynı noktadan 5 10 tel çıkacak derecede gür bir saç derim vardı. Saçlarımı uzattım 2015 ayının haziran aylarında saç dökülmem başladı. Aşırı değildi ama yine de moralimi bozmuştu. Cildimde çok aşırı yağlı diye Zigavus sarımsaklı şampuan kullanmıştım.

Saç dökülmesi devam etti. Saçım lastikle toplanacak uzunluğa varmadığı ve ince telli olduğundan şekillendirmem için swarzkop marathon jole kullandım. Lakin 2015 ağustos aylarında saçımda aşırı kepeklenme oluştu. Saç konusunda bilinçli bir birey değildim. Aldım bi kepek şampuanı h&s marka kullandım ama geçmedi. Zaman içerisinde kulak iç kıkırdak, kulak arkası, favori, kaş ve burun kenarlarında ve özellikle ön tarafdaki saçlarımın derisinde aşırı pullanmalar kızarmalar oluştu.

Araştırdım ve seboraik dermatit olduğunu gördüm. Cildiyeye gittim. Saçlarımın döküldüğünü de söyledim.
    Kan tahlili yapıldı sorun görülmedi. Seboraik için Ketakonazol içerikli şampuan konazol ve Codermo losyon(mometazon furoat etkin madde) yazdı. Cild içinde fucicort yazdı. Fucikort işe yarıyor kortizonlu olduğu için ama bırakınca hemen yine oluyor. Kortizonlu diye haftada bir iki kere sürüyorum Düzenli bir şekilde kullandım ama fayda etmedi.

Bu süreçte ek olarak Head and shoulders clinical strength, ketoral, climbazol içeren şampuan, la rocha posay marka pullanma karşıtı şampuan denedim hiç biri işe yaramadı.
    Ek olarak:
    -Fermente gıda ve mayalı gıda tüketimimi aşırı az hale getirdim. Sucuk salam süt ürünleri falan haftada 1 belki oda.
    -Saçımı ve saç derimi aşırı kuruturdum. Artık bu huyumdan da vazgeçtim.
    -2 günde 1 duş alıyorum. 3 gün dursam aşırı derecede kaşınma başlıyor.

İşin ilginç yanı tüm bu süreçte bir ara komple geçti. Geçmesiyle birlikte saç dökülmem durdu. 10 gün kadar sonra yine başladı. Lakin o 10 gün içinde normalde farklı ne bulunduğum yer, ne yediğim ne içtiğim yani kısacası hiçbir şey farklı değildi. Ve bazen duşdan çıkıyorum pul pul. Bazen temiz
    çıkıyorum, bazen saç derim tamamen kızarık. Ve son 20 gündür önlerde olan kaşınmam arkalarda falanda başladı. Kısacası yayıldı.

Bu bağlamda seboraik dermatit ve saç dökülmem konusunda engin önerilerinizi, yardımlarınızı, uygulamalarınızı bekliyorum. Şimdiden çok çok teşekkürler.

thesmiths
    Guest
    Geçmiş olsun. Bu hastalığı ben de çok ağır bir şekilde yaklaşık 2 yıl geçirdim. Neyse ki şu an hiç olmamış gibi devam edebiliyorum.

Bu hastalık için geliştirilen şampuanlar saçı çok hırpalıyor (derin temizlemek adına). Benim saçımdaki dermatiti azaltan çok şampuan oldu ama tam geçirebilen kesinlikle 'Vichy Dercos Kepek Karşıtı, yağlı saçlar için' şampuandı. İlk 1 ay her banyoda birer kez kullandım. Daha sonra bitkisel bir şampuanla(nemlendirme özellikli) dönüşümlü devam ettim. Bunlar dışardan yapılan desteklerdi.

Doktorum antialerjik hap ve b vitamini kullanmamı istedi. Bu hastalığın saç dökülmesi yaptığı kesin değilmiş ama kabukların kapattığı kökler zayıflıyor. Dermatitim azalırken dökülmem de azaldı. O dönemlerde bisiklete, koşuya başladım. Böylece 2 yıldır geçmeyen seboreik dermatitim 4-5 aydır neredeyse sıfır. Arada bir tekrar ederse de vichy dercos ve betasalic losyonla geri gidiyor.

Not: Betasalic losyon, b vitamini ve antialerjik hap için önce doktorla konuşmanız gerekli.

Alıntı thesmiths Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun. Bu hastalığı ben de çok ağır bir şekilde yaklaşık 2 yıl geçirdim. Neyse ki şu an hiç olmamış gibi devam edebiliyorum.

Bu hastalık için geliştirilen şampuanlar saçı çok hırpalıyor (derin temizlemek adına). Benim saçımdaki dermatiti azaltan çok şampuan oldu ama tam geçirebilen kesinlikle 'Vichy Dercos Kepek Karşıtı, yağlı saçlar için' şampuandı. İlk 1 ay her banyoda birer kez kullandım. Daha sonra bitkisel bir şampuanla(nemlendirme özellikli) dönüşümlü devam ettim. Bunlar dışardan yapılan desteklerdi.

Doktorum antialerjik hap ve b vitamini kullanmamı istedi. Bu hastalığın saç dökülmesi yaptığı kesin değilmiş ama kabukların kapattığı kökler zayıflıyor. Dermatitim azalırken dökülmem de azaldı. O dönemlerde bisiklete, koşuya başladım. Böylece 2 yıldır geçmeyen seboreik dermatitim 4-5 aydır neredeyse sıfır. Arada bir tekrar ederse de vichy dercos ve betasalic losyonla geri gidiyor.

Not: Betasalic losyon, b vitamini ve antialerjik hap için önce doktorla konuşmanız gerekli.

Tekrardan başka bir doktor arayayım o zaman. İstanbulda oturuyorum varsa bildiğiniz bir doktor işe bu şekilde sadece lokal olarak değil içtende müdehale edecek paylaşırsanız sevinirim.
    Dediğiniz şampuanı alacağım. Ve diğer bitkisel olanıda söylerseniz onu da alacağım.

Diğer konular gibi aynı şekilde doktor ile danışmak gerekebilir.

Birde soracağım konu 4 5 aydır sıfır demişsiniz. Bu 4 5 ayda hayatınızda köklü bir değişikli gıda vb tarzında birşey mi yaptınız? Yahut hala duşlarınızda seboraik için ayrı bir uygulama yapıyor musunuz?
    Konu burakkcbyk tarafından (17.03.2016 Saat 17:43 ) değiştirilmiştir.

Alıntı burakkcbyk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tekrardan başka bir doktor arayayım o zaman. İstanbulda oturuyorum varsa bildiğiniz bir doktor işe bu şekilde sadece lokal olarak değil içtende müdehale edecek paylaşırsanız sevinirim.
    Dediğiniz şampuanı alacağım. Ve diğer bitkisel olanıda söylerseniz onu da alacağım.

Diğer konular gibi aynı şekilde doktor ile danışmak gerekebilir.

Birde soracağım konu 4 5 aydır sıfır demişsiniz. Bu 4 5 ayda hayatınızda köklü bir değişikli gıda vb tarzında birşey mi yaptınız? Yahut hala duşlarınızda seboraik için ayrı bir uygulama yapıyor musunuz?
    Saçlarının gür olduğunu söylemişsin kafana takma daha önce başka konuya yazmıştım burayada yazayım dedemde 40 yıldır dayımda ,20 yıldır , her gün gördüğüm arkadaşımda 10 yıldır var hepsinin saçları sağlam

Alıntı omerfc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saçlarının gür olduğunu söylemişsin kafana takma daha önce başka konuya yazmıştım burayada yazayım dedemde 40 yıldır dayımda ,20 yıldır , her gün gördüğüm arkadaşımda 10 yıldır var hepsinin saçları sağlam
    Doğrudur hocam ama 6 7 ay öncesindeki saç yoğunluğumu size bir anlatsam şaşırırdınız. Örneğin şu an saçımı ayırdığımda aşağıdaki resim gibi. 6 ay önce saçımı ayırdığımda saç derimi göremeyecek kadar bir sıklık söz konusuydu.

Aşağıdaki resim ise saçıma elimi her attığımda gelen saç telleri 10 15 garanti tel geliyor. İnanın kuvvet uygulamıyorum.

seboreik dermatit için bir site var google a seboreik dermatit web seyyahı diye yaz orada verilen bir karışım var onu bir dene zaten orada kullanman gereken şampuanları da ayrıntısıyla yazıyor. Tabi uzun süre kullanman da gerekebilir. Bunlar işe yaramazsa vichynin şampuanını ya da selenyum sülfid içerikli başka bir şampuan kullan yüzünde oluşan dermatit için de coresatin sarı renkli kutuyu kullan kortizon yok bu kremin içinde.
    Güncelleme: 01.04.2017
    Seti-2 ml (Her Sabah)
    Cafein-2 ml (Her Öğleden Sonra)
    Saf Minox-2 ml (Her Akşam)
    Dermaroller 540-1.mm (3 günde 1)
    Dermoday Şampuan

Doğrudur hocam ama 6 7 ay öncesindeki saç yoğunluğumu size bir anlatsam şaşırırdınız. Örneğin şu an saçımı ayırdığımda aşağıdaki resim gibi. 6 ay önce saçımı ayırdığımda saç derimi göremeyecek kadar bir sıklık söz konusuydu.

Aşağıdaki resim ise saçıma elimi her attığımda gelen saç telleri 10 15 garanti tel geliyor. İnanın kuvvet uygulamıyorum.
    Yoğunluğun kaybolması normaldir ki şuanda gayet iyi durumda zaten. Dökülenler çıkar merak etme tabiki saniyede çıkmayacağı için yoğunluğun kaybolması normal

Alıntı halilah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    seboreik dermatit için bir site var google a seboreik dermatit web seyyahı diye yaz orada verilen bir karışım var onu bir dene zaten orada kullanman gereken şampuanları da ayrıntısıyla yazıyor. Tabi uzun süre kullanman da gerekebilir. Bunlar işe yaramazsa vichynin şampuanını ya da selenyum sülfid içerikli başka bir şampuan kullan yüzünde oluşan dermatit için de coresatin sarı renkli kutuyu kullan kortizon yok bu kremin içinde.
    Yağ içerikli kürler vb. aşırı zor uzun saça uygulaması. Zamanında H&S clinical strengh kullanmıştım o da selenyum sülfür içeriyodu. Keza kerium ds kullandım. Malesef işe yaramadılar. Vichy şampuan da selenyumlu sanırım ama baya öneriliyor. Deneyeceğim.
    Siteyi de inceliyorum. Da öyle kürler falan yanıt alamadım daha öncesindede. Hele ki uzun saçda uygulama güçlüğünü de göze alırsam çok boşa zaman oluyor genelde. Tabi denemeden bilinmez ona da bakacağım.

Yoğunluğun kaybolması normaldir ki şuanda gayet iyi durumda zaten. Dökülenler çıkar merak etme tabiki saniyede çıkmayacağı için yoğunluğun kaybolması normal
    Yoğunluğun kaybolması neden normal hocam?
    İyi durumda derken?
    İnceleme baabında istediğiniz bir fotoğraf varsa atabilirim.

Son olarak Miracle losyon benim için işe yarar mı? sebore yahut dökülme konusunda?

Yağ içerikli kürler vb. aşırı zor uzun saça uygulaması. Zamanında H&S clinical strengh kullanmıştım o da selenyum sülfür içeriyodu. Keza kerium ds kullandım. Malesef işe yaramadılar. Vichy şampuan da selenyumlu sanırım ama baya öneriliyor. Deneyeceğim.
    Siteyi de inceliyorum. Da öyle kürler falan yanıt alamadım daha öncesindede. Hele ki uzun saçda uygulama güçlüğünü de göze alırsam çok boşa zaman oluyor genelde. Tabi denemeden bilinmez ona da bakacağım.

Yoğunluğun kaybolması neden normal hocam?
    İyi durumda derken?
    İnceleme baabında istediğiniz bir fotoğraf varsa atabilirim.

Son olarak Miracle losyon benim için işe yarar mı? sebore yahut dökülme konusunda?
    Yoğunluk derken saç sayısından falan bahsetmiyormusun. Benim demeye çalıştığım dökülen saçların çıkıp uzaması bir kaç ay sürüyor doğal olarak eskisi kadar yoğun olmaz saçlar. Miracle losyonu bilmiyorum ama erkek tipi dökülmeyle alakası olmadığı için erkek tipi dökülme ilaçlarına gerek yok

Yoğunluk derken saç sayısından falan bahsetmiyormusun. Benim demeye çalıştığım dökülen saçların çıkıp uzaması bir kaç ay sürüyor doğal olarak eskisi kadar yoğun olmaz saçlar. Miracle losyonu bilmiyorum ama erkek tipi dökülmeyle alakası olmadığı için erkek tipi dökülme ilaçlarına gerek yok
    Doğrudur hocam saç adedinden bahsediyordum. Saçımım dökülmesinin tek nedeni dolaylı da olsa seboraik diyrbiliriz o zaman sanırım?

Sayfa 1/2 12 SonSon