7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: biotin hakkinda ?

SaçımınDoktoru Üyesi fhm001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

biotin hakkinda ?

``Asla ve asla kıllanma yapmaz, maalesef bizim Türk kızlarımız azıcık esmer ve tüylü olduklarından bu durumu örtbas etmek için çeşitli bahaneler buluyorlar ve maalesef çok cahiller yahu... Biri bir şey diyor araştırmak yok sanki bilirkişiymiş gibi o diyorsa tamamdır diye düşünülüyor yanlış...Bazı şeyleri sağdan soldan dinlemek yerine bilimsel verilerle hareket edin kızlar,elimizde imkan var... Kıllanma için hormonlara etki gerekli ki vitaminler hormonları etkileyemez...Ek olarak saç kökleri ile kıl kökleri birbirinden çok farklıdır ikisini birbirine karıştırmayın... Uzunnn yıllar biotin kullandım, hala da kullanıyorum, kıllanma yapmadığını bildiğimden gönül rahatlığı ile kullanıyorum...

Şimdi bakın kızlar, yıllardır bu forumda biotin ve çeşitli besin takviyeleri hakkında yazıyorum, bir kez daha kısaca geçeceğim...

Vucudun günlük biotin ihtiyacı yalnızca 300 mcg, bunu günde 1 dilim ekmek ile bile karşılayabiliyorsunuz bu sebepten biotin eksikliği pek görülen bir durum değil yani siz zaten günde 300 mcg den fazla biotini çeşitli gıdalarla alıyorsunuz. Peki diyelim 1000 veya 5000 mcg biotin aldığınızda ne oluyor size bunu da anlatayım... Alması gereken 300 mcg yi tutup geri kalan 4700 mcg idrar ile atılıyor... Evet yanlış duymadınız dünya para verip aldığınız o 5000 mcg biotinin 4700 mcg si ile tuvalette vedalaşıyorsunuz:KK1:

Kısaca , dünya para verip yüksek mcg ler almayın, 300 mcg yeterli,garanti olsun diyorsanız 1000 mcg üzerine çıkmayın... Diyeceksin ki madem öyle sen niye kullanıyorsun? Özel olarak biotin almıyorum, kullandığım bemiks c vitaminin içinde biotin var zaten...

Muhtemelen kilo aldırıp aldırmadığınıda soranlar olacak; suda çözülebilien bu tarz vitaminler depolanmadan vucuttan atılır bu yüzden iştah açma gibi bir durum olmaz haliyle kilo almazsınız..."

Biotini arastirirken boyle bir yaziyla karsilastim dogrulugu nedir arkadaslar ? Yani 5 mg biotini bosunami alıyoruz?

Bu arkadaş saç ve biotin hakkındaki ilişkiyi bilmiyor belli öyle 200 mcg ile saçlar kalınlaşsaydı hergün ekmek yiyoruz gullit olurduk...

Agzi olan konusuyor migde bulandiriyor.

SaçımınDoktoru Üyesi forumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biotidinaz Eksikliği

Biotidinaz eksikliği Türkiye'de görülme sıklığı dünya ortalamasının 8 katıdır ve sıklıkla geç teşhis edilir. Biotidinaz eksikliği yeni doğanlarda seyrek görülen (değişik kaynaklarda görülme sıklığı 1/11 000 ile 1/60 000 arasında verilmiştir) ciddi bir hastalıktır. Biotin metabolizmasında bir enzim eksikliği sonucu ortaya çıkar. Biotinin vücuttaki fonksiyonları bozulur.Hastalık doğumsaldır ama genetik olarak aktarıldığı yönünde bulgu yoktur. Türkiye'de görülme sıklığı dünya ortalamasının 8 katıdır.

Çocukta şu bulgular görülebilir

Saçlar çok zayıflar ve dökülür
    Ciltte kuruluk ve dayanıksızlık
    Sinirsel bulgular
    Beyin hasarına bağlı fonksiyon kayıpları (tedavi gecikirse)
    Gözlerde kayma
    Havale geçirme
    Kasılmalar
    Cilt yumuşaklığında azalma
    Solunum sıkıntısı
    Ağız içinde pamukçuk
    Tedavinin yapılmaması ölümle sonuçlanabilir.

Biotidinaz eksikliği tedavisi;

Tek tedavisi biotin eksikliğinin giderilmesidir. Biotidinaz eksikliğinin tedavisi biotin verilerek yapılır. Günlük tek doz halinde yüksek doz biotin verilir. Erişkin dozu 2-5 mg arasında değişen biotin dozu biotidinaz eksikliği olan çocuklarda günlük 10-30 mg a kadar çıkarılmaktadır.

Alıntıdır.

Mesele sadece vitaminin eksikliği gibi durmuyor. Enzimlerle ilgili bir durum ve sanırım tedavisi de yüksek dozlarda biotin takviyesiyle mümkün. Eğer yanlış hatırlamıyorsam beslenme uzmanı Ahmet Aydın hocama akne ile ilgili sorulan bir soruda da bu enzimin araştırılmasını tavsiye etmişti. Kısacası kullanmazsak bir şey olmaz ama kullanırsak fayda görülme olasılığı yüksek.

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dr. Attila Kaya da saç dökülmesi olanlara en az 5 mg tavsiye ediyor. Vardır bi bildiği heralde.
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

Moderatör Invincible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biotin dediğimiz H vitamini dediğimiz bir vitamindir, saç çıkarmaz orada doğru söylüyor ama diğer kısımda biraz saçmalamış sanki.
    Saçlarım çok dökülüyor, ne yapmalıyım ve benzeri mesajlar atmamanızı önemle rica ediyorum.

Öncelikle;

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...-tedavisi.html

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...necek-yol.html

Sonrasında;

Tedavi geçmişiniz ve birkaç net fotoğraf ile foruma konu açın. Böylelikle hem daha çok yorum alırsınız hem de tedavinizi objektif bir şekilde takip edersiniz.

Bence bu arkadas saglikli sacli bir yetiskin birey icin olan oranindan bahsediyor bizim saclara bu dozlarda islemez