Sayfa 1/5 123 ... SonSon
49 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: 19 Yaşından İtibaren Fotoğraflı Tedavi Günlüğüm (temel tedavi: masaj)

Hybrid View

19 Yaşından İtibaren Fotoğraflı Tedavi Günlüğüm (temel tedavi: masaj)

Merhabalar, yaşım öncelikle başlıkta da göreceğiniz gibi yaşım 19. Saçlarım önceden oldukça sağlam sık ve kabarıktı. Geçen yıl ilk kez dökülme yaşadım, sınav senemdi ve çok stresliydim. Saçlarım çok azaldı avuç avuç dökülüyordu, ama stres bitince dökülme durdu saçlarımın da çoğu geri geldi.

Ancak şimdi sanırım genetik dökülme hafiften kendini gösteriyor. Genetik yatkınlık olarak şunu söyleyeyim: Baba tarafımın saçları oldukça sağlam, babam 51 yaşında, saçlarında açılma beyazlama hiç yok maşallah, ailesinde de öyle 65 yaşından önce saçları açılmış adam yok doğru dürüst. Anne tarafımınsa genelde saçları dökük, dayılarım 30 lu yaşlarda, birinin şakaklar gerilemiş ve ak ama kötü durmuyor, diğeriyse özellikle vertex olmak üzere seyrek. Anne tarafından dedem de 65 yaşında ve üst taraf tamamen kel.

Ben de önlem olsun seyrelmeyi engelleyeyim diye tedaviye başlamaya karar verdim. Kendimde gördüğüm değişiklikler şu şekilde: Şakaklar çok az geriledi gibi, ön kısımda biraz azalma var ama diğer yerlerde sorun yok gibi geliyor belki de görmediğimdendir bilemiyorum. Duşta elime 50-60 tel geliyor.

Fotoğrafları ekliyorum.

Tedavim şu şekilde ancak sizin söylediklerinizle tekrar şekil vermeyi düşünüyorum:

Sabah: Azelderm mercimek kadar şakaklara

Gün içinde: Alpecin Kafeinli Likit Losyon
    5mg Medobiohtin
    1200mg Balık yağı

Akşam: Ketoral nohut kadar şakaklara

Dermaroller 0.75mm 2 günde bir şakaklara
    Şampuan: Alpecin kafein şampuan

Düzenli spor ve fitness yapıyorum, karbonhidrat az, protein ve sebze yoğunluklu besleniyorum.

Önerilerinizi bekliyorum.

Fotoğraf çekilme tarihleri: 29.02.2016

10.01.2017 Güncelleme:

Arkadaşlar belki duymuşsunuzdur detumescence therapy denen bir olay var saç dökülmesi için. Saçlara masaj yaparak kalsifikasyonu kırmak ve saçlara doğal ortamını geri kazandırmak üzere kurulu. Ekim ortası gibi www.perfecthairhealth.com dan e-kitap aldım bu olayla ilgili. Tedavimi masaja çevirmeye karar verdim. Yaklaşık 2 buçuk aydır bunu yapıyorum. Saçlarımın şu anki durumunu da ekleyeceğim altta.

Şu anki tedavim:

-20 dk masaj (bazen sabah akşam bazen sadece akşam)
    -Ketoral şampuan (2-3 günde 1)
    -Alpecin likit (sabahları)
    -K vitamini (her gün) ---> Kalsifikasyona karşı
    -Cod liver oil
    -Balık yağı (2-3 günde 1)
    -Elma sirkesi su bal karışımı ---> Kalsifikasyona karşı

Fotoğraflar 3.12.2016 tarihli

Fotoğraflar 05.01.2017 tarihli

24.06.2017 Güncelleme

Arkadaşlar 10.01.2017 güncellememde bazı tedaviler kullandığımı yazmıştım, ancak sonraki süreçte saç dökülmemi daha normal gözle başlayıp çok kafaya takmadığım ve daha normal stressiz bir hayat sürmeye başladığım için tedaviye karşı bu kadar ciddi ve düzenli davranmadım. Daha çok vücudumda neyi sağlıklı olarak düzeltebilirim bunu düşündüm, sağlıklı olursam saçlarımın da güçleneceğine inanıyorum çünkü. Bu fikirler genellikle perfect hair health adlı kitabı okuduktan sonra geldi, kitapta systemic inflammation ı azaltmaktan, hormonal dengemizi sağlamaktan bahsediliyordu ben de buna çok önem vermeye başladım.
    O zamandan beri yaptıklarım:
    - Günde 1 veya 2 bazen hiç ama ortalama günde 1 diyebiliriz 20 dk boyunca scalp masajı (Perfect Hair Health)
    - Saçımı son 5 aydır şampuansız yıkıyorum ve kimyasal bir şey sürmüyorum, ancak son zamanlarda (10-15 gün) daha güzel göründüğünü düşündüğüm için alpecin şampuan ve ara sıra alpecin likit sürmeye başladım.
    - K vitamini (düzensiz)
    - Cod Liver Oil (düzensiz)
    - Ekmeği tamamen hayatımdan çıkardım, son 5 aydır yalnızca dürüm vs gibi şeylerde yiyorum. Zaten normalde de hamur işi pek sevmem, gluten in mineral emilimine zararı ve systemic inflammation ı artırdığını düşündüğümden son 10 gündür neredeyse hiç buğday ürünü tüketmedim. Bunu olabildiğince devam ettirmeyi, en kötü ihtimalle eskiden bir günde tükettiğimi şimdi bir haftada bir kez tüketerek sürdürmeyi düşünüyorum.
    - Spora ve sağlıklı olduğunu düşündüğüm hayata devam ediyorum.
    - Mümkün olduğunca kafa derimi hareket halinde tutuyorum, sürekli masaj veya yüz kaslarını kullanarak hareket ettirme gibi yöntemler uyguluyorum. Zaten bir süre yapmadığımda kafa derim gerilmiş gibi hissediyorum ve masaj vs çok güzel geliyor.
    - Genel olarak hayatımı daha mutlu hale getirdim, son 2 aydır kız arkadaşım var. Onun varlığı da kafamı dağıtmama ve daha stressiz olmama yardımcı oluyor.

Fark ettiklerim:
    - Daha önce duşta elime 50-60 tel geldiğini yazmışım, artık böyle bi durum söz konusu değil. Masaj sırasında bazen çok dökülürse 20 tel civarı gelebiliyor, duşta pek görmüyorum olsa olsa 10 teldir.
    - Saç derim eskisi kadar gergin değil, hareket edebiliyor.
    - Eskiden saçlarımdaki belki de dökülmeden daha çok rahatsız olduğum problem saç diplerimdeki yanmaydı, berber tıraş ederken vs saç diplerime dokunduğunda canım acırdı veya bir arkadaşım kafama şaka falan yapsa aşırı rahatsız olurdum. Hele güneş falan olduğunda iyice kötü olurdu, şimdi çok şükür o gitti diyebilirim.
    - Ancak saç derimde arada kaşınma oluyor, eskiden bu da çok olurdu, bunun da sorunlu bi durum olduğunu düşünüyorum. Normalde sigara içen birisi değilim, arada sırada içerim, geçen 2 sigara ve kahve yaptım bu sırada kaşıntı çok arttı.
    - Saçlarımdaki temel sorunum orta bölgedeki yoğunluk azlığı, kabarık bir saçım olduğu için düzenli bir saç modeli yaptığımda ve güzel bir şampuanla yıkadığımda sorun olmuyor ama ıslakken veya saçımı dağıttığımda orta bölgedeki azlığı ve cansızlığı görebiliyorum. Açıkçası bu da çok mantıksız geliyor bana o yüzden bu sorunun nedenini merak ediyorum.
    - Eskiden kafe tuvaletlerinde vs ışık altındaki bir aynaya gittiğimde saçlarım çok az gelirdi, şimdi de az geliyor ama eskisi kadar gözüme batmıyor sanırım, bunun nedeni kalite artışı mı yoksa benim alışmam mı emin değilim.

Sizin de konu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum, fotoğrafları aşağıya ekliyorum.

24.06.2017

Kıyaslama olması için önden de bir fotoğraf atıyorum eski fotoğrafa benzer açıdan, diğeri nispeten daha az ışıklı bir ortamda çekilmiş olabilir. Onda avm'deydim bunda evde ışık altında çektim.

Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi IMG_1713.jpg‎   IMG_1715.jpg‎   IMG_1711.jpg‎   IMG_1719.jpg‎   IMG_1716.jpg‎   IMG_1720.jpg‎   IMG_1722.jpg‎   IMG_1723.jpg‎  
    Konu Kazakcemil tarafından (26.06.2017 Saat 12:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: Güncelleme

Verilecek cevapları takip ediyorum

SaçımınDoktoru Üyesi
    Yer
    konya
    şakaklar için ketoral da eklemelisin ve şampuan olarakta nizoral öneririm hafatda 2 defa.

Alıntı Look_up Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şakaklar için ketoral da eklemelisin ve şampuan olarakta nizoral öneririm hafatda 2 defa.
    Ketoral keem yapıyorum zaten şakaklara hocam, nizırali de en yakın zamanda alırım teşekkür ederim. Vertex konusunu bilmiyorum, bazı insanların doğuştan da büyük oluyor orası, eski fotoğrafım olmadığı için kesin bi çıkarım yapamadım ama haklı olabilirsiniz, tavsiye var mı vertex için?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Yer
    konya
    Ayrıca enginar mevsimş yaklaşıyor ister ye ister suyunu iç ama muhakkak kullan enginarı. Beslenmene antioksidanları ekle çekirdekli kuru üzüm, yaban mersini sirkeyi kat diyetine her akşam bir bardak ev yapımı elma sirkesi içebilirsin.

Alıntı dokuldudokulecek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ketoral keem yapıyorum zaten şakaklara hocam, nizırali de en yakın zamanda alırım teşekkür ederim. Vertex konusunu bilmiyorum, bazı insanların doğuştan da büyük oluyor orası, eski fotoğrafım olmadığı için kesin bi çıkarım yapamadım ama haklı olabilirsiniz, tavsiye var mı vertex için?
    Hocam Tedavime bende kremleri eklemek istiyorum da ketoral kremi ne kadar sürüyoruz şakaklara

Alıntı Ceri96 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam Tedavime bende kremleri eklemek istiyorum da ketoral kremi ne kadar sürüyoruz şakaklara
    Hocam ben ketorali her şakağa nohut tanesi kadar sürüyorum, saçları iyice geriye itip saçların başladığı yerin civarına yediriyorum iyice elimle. Azeldermi de aynı şekilde mercimek kadar sürüyorum, ayrıca azeldermi çok az orta bölgelere de diplere sürmeye çalışıyorum parmak uçlarıma sürerek.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Yer
    konya
    Moralini bozmak istemem ama vertex de açılma var gibi görünüyor.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Vertexte açılma mı var Hocam naptın ya arkadaşın saçlarda hiçbir şey yok mis gibi saçı var.Ağır tedaviye girmene gerek yok dostum.Tedavine ısırgan,karanfil falanda ekle.Etkisini görürsün muhtemelen.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Yer
    konya
    Alıntı nisay0761 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vertexte açılma mı var Hocam naptın ya arkadaşın saçlarda hiçbir şey yok mis gibi saçı var.Ağır tedaviye girmene gerek yok dostum.Tedavine ısırgan,karanfil falanda ekle.Etkisini görürsün muhtemelen.
    Açılma dediysem kocaman bişey demedim ki yanılıyor olabilirim ama var gibi. Arkadaşın agresif bir tedavi uygulamasına bende karşıyım dediğim loslyonla başlarsa sürece göre başka tedaviler deneyebilir. Ben saç dökülemsinde en büyük yıkımı 22-23 yaşları arasında yaşadım ne zaman geleceği belli olmuyor ama bu arkadaş şanslı bende o zamanlar diğer herkes gibi saç dökülmesinde yapacak birşey yok diye biliyordum

Sayfa 1/5 123 ... SonSon