Sonuçlar: Saç dökülmesi yaşayan arkadaşlar aile hikayenizdeki saç dökülmesi durumu nedir?

Katılımcı sayısı
64. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Babamın saç dökülme sorunu var.

19 29.69%
  • Annemin babasının saç dökülme sorunu var.

6 9.38%
  • Anne tarafamının genellikle saç dökülme sorunu var.

16 25.00%
  • Babam,annenim babası ve annenim akrabalarının genelinde saç dökülme sorunu var.

16 25.00%
  • Hiç birinde saç dökülme sorunu yok.

7 10.94%
Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
39 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Genetik saç dökülmesi kimden geliyor.

SaçımınDoktoru Üyesi
    kanka aslında babanada çekmiyorsun bence. Sonuçta nesillerce aktırabilir x geninden bu olay. Yani senin 500yıl önceki annenin anne tarafının yani komple dişi taraflardan baskın olmayak aktarılıyor bu genlik ve sende çıkıyor. Babanında elbette payı vardır ama banada ve benim durumumada mantıklı gelen anne tarafından gelmesi. Mesela senin 4 büyük soyunu ele alalım 12 farklı x geni var üstte. Y konusundan babana bakalım. Tek y var yani 500 yıl önceki atanla ufak crossing over olayları hariç aynı y kromozunu paylaşıyorsun. Tabi en tepeye kadar çıkarsak yaratılışı kabul edersek tek genden sonra oluyor falan ama o işler uzun xd.

Yeni Üye
    Annemin babası da annesi de gayet saçlı. Dayılarımın ikisi de saçlı fırça gibi hem de. Babam sadece şakaklar. Şimdi bence saç dökülmesi X geniyle taşınıyor çünkü benim baba tarafından dedem özbeöz kel iken babamda hiçbir şey yok çünkü babaannem gür saçlı. Ben y yi babamdan alıyorum tamam sıkıntı yok, onda taşınsa bile, x i annemden alıyorum annemin saçlarının önü açık, ama annemin XX olan iki kromozomu anne ve babasından aldığı, ikisi de genetik kellik açısından sağlam. Yani ne annenannem ne de annemin babası kel değil. Nası olacak bu işler

Yeni Üye
    Kellik sadece genetik miras ile açıklanacak birşey değil. Bir sürü sebep-sonuç ilişkisi var. Genel kanı X kromozomundan geçtiğini söylese de Y de etkili olabiliyor. Ailesinde gram saç dökülmesi olmayıp sacları dökülen bir sürü insan var. Hatta bir arkadaşımın 7 erkek kardeşi var. 6 kardeşi de ki yaş ortalaması 35 filandır sadece bunun saçlar dökülmüş diğerleri nw0 bu nw6. Babası nw0 dayıları da max nw3. Iki dedesinin de sacları gür. Böyle bir piyango yok

SaçımınDoktoru Üyesi
    2 tarafta da dökülme var ancak 35-40 yaşından önce ciddi dökülmeler yaşamamışlar. Ben ve kardeşlerimde ise 20li yaşlarda ciddi dökülme sorunu var.
    Güncel tedavim:
    Sabah akşam dekort
    Sadece akşam zyrtec
    Haftada 4-5 gün avodart
    Sabah akşam saç masajı
    kabuklu yer fıstığı, kabuklu ceviz ve bitter çikolata
    Sabah akşam 2-3 adet sarımsak
    Haftada 2 dermastamp 1.5mm aradaki günlerde 1mm de bastığım oluyor
    Minoxil'i fiyatının yüksek ve tansiyon ilacı olmasından ötürü bıraktım.

Proscar, Avodart ve Minoxil'le ilgili soru sormayın cevap vermeyeceğim.

SaçımınDoktoru Üyesi dht58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Babam kel askerde saçları dökülmeye başlamış.Amcam yok. Annemin babası kel. 3 dayım var ikisi kel. Anneannemin saçları seyrek ve kardeşlerinin hepsi kel.Benim saçların dökülmemesi için mucize gerekiyo gibi görünüyor ve maalesef o mucizede gerçekleşmedi

SaçımınDoktoru Üyesi
    peki bişi sorabilir miyim şimdi saçlarımiz dayıya mi yoksa babaya mi benzediğini saç rengi ve şeklinden anlayabilir miyiz çünkü baba kel siyah düz sacliymis

SaçımınDoktoru Üyesi
    dayı sağlam sarı dalgali saç
    benimde saçlar da aynı dayıya benziyor ama sonumuz ne olur bilemeyiz işin garip tarafı babam ile amcam kel ama onların babaları saglam baba sülalesinde tek kel babam ile amcam hepsi siyah düz gür sac

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar ailenizdeki saç dökülme yaşına takılmayın lakin şu an yediğimiz içtiğimiz her şey bu tür süreçleri geriye alıyor.
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Alıntı Mustaf02 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki bişi sorabilir miyim şimdi saçlarımiz dayıya mi yoksa babaya mi benzediğini saç rengi ve şeklinden anlayabilir miyiz çünkü baba kel siyah düz sacliymis
    farklı genlerle kalıtılıyorlar, anlayamazsın. saç tipi, saç rengi geni otozom; dökülme geni gonozom taşınır (androjen bazlı olduğundan)
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

arkadaşlar aga gonozom taşınsa da kestirmek güç, kelliğin artmasının tek nedeni gen ifadesidir. eskiden iyi kaliteli gıdalar tüketen insanlarda aga geni kapanır genellikle, çağımızda fast food v.b. nedeniyle bu gen hoop geri açılır. bu yüzden çoğu insan babalarının dedelerinin saçları kendilerininkinden fazla diye yakınıyor. sabun olayı değil yani %100 beslenme ve stres kaynaklı denilebilir.

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon