Sayfa 1/13 12311 ... SonSon
124 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Vücut Geliştirme ve Saç Dökülmesi

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Lightbulb Vücut Geliştirme ve Saç Dökülmesi

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  www.sacimindoktoru.com.jpg
Görüntüleme: 579
Büyüklüğü:  61.1 KB (Kilobyte)
ID:	416

Çok sık rastladığımız bir sohbet. Ben konuyu tartışmaya açmak istiyorum. Vücut geliştirmenin saç dökülmesine olumlu etkisinin olduğuna inanıyorum. Vücut geliştirme yapınca vücudumuzda biriken DHT sadece saçlarda toplanmıyor. Aynı zamanda kaslara da giderek kasın gelişimini olumlu yönde etkiliyor. Bu sayede DHT vücuda orantılı olarak dağılıyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

Moderatör
    Bende bu konuyu merak ediyorum.2 senelik alt yapım var.Bırakalı 2 ay oldu.Aşırı enerji tüketimine kaçmadan vucut geliştirme yararlı.Özellikle koşu bandında veya dışarda bi yerde koşu yapmak vucuda zamanla direnc kazandırıyor.Benim gibi hem çalışıp hem fitnessa gitmek pek mantık işi değil.Fitness yapacak olan kişinin işi hafif olmalı ve kişi cok iyi beslenip dinlenmeli.Kişi iyi dinlenmeyip ve beslenmeyince vucudun organları zarar gördügü gibi saçdada olumsuz etkisi gözükecektir.DHT konusuna gelince miracle bey mantıklı bir yorum yapar diyorum.
    ' Hiç kimse sizin izniniz olmadan, size kendinizi değersiz hissettiremez.
    Eleanor Roosevelt

Alıntı BnymN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bu konuyu merak ediyorum.2 senelik alt yapım var.Bırakalı 2 ay oldu.Aşırı enerji tüketimine kaçmadan vucut geliştirme yararlı.Özellikle koşu bandında veya dışarda bi yerde koşu yapmak vucuda zamanla direnc kazandırıyor.Benim gibi hem çalışıp hem fitnessa gitmek pek mantık işi değil.Fitness yapacak olan kişinin işi hafif olmalı ve kişi cok iyi beslenip dinlenmeli.Kişi iyi dinlenmeyip ve beslenmeyince vucudun organları zarar gördügü gibi saçdada olumsuz etkisi gözükecektir.DHT konusuna gelince miracle bey mantıklı bir yorum yapar diyorum.
    Vücut geliştirme androjenleri artırır doğru ancak tüketimde artar bu tüketimin ne kadarı spor esnasında ve ne kadarı spor sonrasına yansıyor biraz araştırmak lazım. Ayrıca sporun hücre ve metabolizması için olumlu gençlik ve yenilenme enzimleri salınmasına sebep olması saçlarda extra olumlu yansıyacaktır. Vucüt geliştirme yapıp saçları dökülen kişilerin daha çok extra androjen alanlar olduğunu düşünüyorum. Bu konuda detaylı inceleme yapmak lazım.

Yeni Üye
    Vücut geliştirmede ana supplementlerden biri olan creatine nin DHT üzerindeki etkisi

Creatine, DHT, Hair Loss & Prostate Cancer - Bro-Scientific Old Wives' Tales or Possible Side Effect? Plus: (Non-)Sense Creatine Loading, Exercise Induced 5-? Reduction & More - SuppVersity: Nutrition and Exercise Science for Everyone
    Does creatine supplementation affect DHT (dihydrotestosterone) levels

2.linkteki bilgiye göre vücuttaki DHT oranı %56 oranında artıyor zaman geçtikçe bu artış %40lara düşüyor ancak %40lık bir artış bile aslında baya yüksek bir rakam.

Kendi tecrübelerime göre vücut geliştirmede aralıksız uzun süre devam ettiğim dönemlerde saç dökülmemde artış gözlemlemiştim ve bu uzun dönemlerin hepsinde de creatine kullandım.

Benim çıkardığım sonuç şu doğal yollarla yapılan bir çalışmanın saç dökülmesine bir etkisi olduğunu düşünmüyorum çünkü vücut zaten ihtiyacı oranında DHT de artış sağlar ve bu DHT oranı kas yapımında kullanılır
    Ancak creatine kullanımına başlandığında DHT oranı ihtiyacınız olsa da olmasa da yüksek oranda artış gösterir ve büyük oranda ihtiyacın dışına çıkılır.Zaten kreatin kullanımının 2.haftasından itibaren bir güç artışı hissedilir 1 hafta öncesine kadar uyguladığınız spor programı artık size çok kolay gelmeye başlar.Bu yüksek oranda artan DHT nin sonucudur.

Diğer supplement gruplarının protein tozu aminoasit bileşenleri gibi, bunların saç dökülmesine bir etkisi olduğunu düşünmüyorum zaten besin takviyesi olarak kullanılır.

Steroid gruplarına gelecek olursak, bu dönüşü olmayan boklu bir çukur gibi açıkçası.

SaçımınDoktoru Üyesi teto1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bence protein tozunun saça faydası var..

SaçımınDoktoru Üyesi fhm001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    2010 yilindan bu yana ugrasiyorum vucut gelistirmeyle cok salon degistirdim ve antrenorlerin cogu kel yada seyrek sacli ve vucutlari saglam adamlar bilginize.

Moderatör Invincible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bana kalırsa vücut geliştirme değilde kardiyonun büyük bir faydası var saça.

Kanıtı futbolcular gibi her an kardiyo yapan sporcular, aralarında kel görmek neredeyse imkansız.

4 aydır spor salonuna gidiyorum fakat kardiyoyu aksatmadan yapıyorum ve Lahmacunun dediği gibi DHT'nin saçta toplanmasını engelliyor.Yüksek tansiyon kanın çok çabuk dolaşmasına neden olur bu da bana göre vücudun her kısmına eşit miktarda proteindir, hormondur, karbonhidrattır...vs. gitmesini sağlar.

Bana sorarsanız kardiyo kasın gençler.
    Saçlarım çok dökülüyor, ne yapmalıyım ve benzeri mesajlar atmamanızı önemle rica ediyorum.

Öncelikle;

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...-tedavisi.html

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...necek-yol.html

Sonrasında;

Tedavi geçmişiniz ve birkaç net fotoğraf ile foruma konu açın. Böylelikle hem daha çok yorum alırsınız hem de tedavinizi objektif bir şekilde takip edersiniz.

Banned
    konuyla alakasız olacak ama bisey soylemek istiyorum saca faydası vs bilmiyorumm ancak spor dopamin melatonoin hormanlarını artırır buda sac dokulmesiyle gelen depresyon bende var mesala buna cok iyi gelir psokolga gittiginizde size yuruyus ilac (dopamin seratonin) ve birine dertlerini anlatma ogutler burda gerek ilac gerekse yuruyusun amacı vucuda dopamin sretonin slgılatmak ve hastayı rahatlkatmak iyilestirmektir saca iyi gelirmi spor?? bilmem ama sac dokulmesi yasayan kisilere mutluluk verdigi kesindir !!

SaçımınDoktoru Üyesi
    Bende bununla alakalı baslık açmak istiyordum hatta baska sitede bununla ilgili sorularım olmustur.

Ben yaklaşık3 yıldır düzenli body building yapıyorum..Düzenli spor yaptıgımda saçlarımdaki sağlamlık ve canlılık benımde dıkkatımı cekti..Düzenli spor ve düzenli beslenmenin saçlara cok faydalı oldugunu düşünüyorum şahsen.

Ama soyle bir durum var ;

Ben yaklasık 4 aydır propecia kullanıyorum ve propecianın kas gelişimini etkıledıgını dusunuyorum..Niye dıye sorarsanız..Eskisine göre daha cok spora gidiyorum ama kas gelişimim eskine göre daha düşük seviyede..Bu propeciadan kaynaklandıgını dusunuyorum.

Moderatör Invincible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı okansa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende bununla alakalı baslık açmak istiyordum hatta baska sitede bununla ilgili sorularım olmustur.

Ben yaklaşık3 yıldır düzenli body building yapıyorum..Düzenli spor yaptıgımda saçlarımdaki sağlamlık ve canlılık benımde dıkkatımı cekti..Düzenli spor ve düzenli beslenmenin saçlara cok faydalı oldugunu düşünüyorum şahsen.

Ama soyle bir durum var ;

Ben yaklasık 4 aydır propecia kullanıyorum ve propecianın kas gelişimini etkıledıgını dusunuyorum..Niye dıye sorarsanız..Eskisine göre daha cok spora gidiyorum ama kas gelişimim eskine göre daha düşük seviyede..Bu propeciadan kaynaklandıgını dusunuyorum.
    Aslında bu dediğinin tam tersi olması gerekir, propecia kullandığında testosteron oranın %15 civarı bir artış gösterir.Bu da kaslarının daha iyi gelişmesini sağlar.

Ben açıkçası fin kullandığım zamanlar neredeyse her gün 3-4 saat spor salonundaydım ve yorulmuyordum açıkçası.
    Saçlarım çok dökülüyor, ne yapmalıyım ve benzeri mesajlar atmamanızı önemle rica ediyorum.

Öncelikle;

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...-tedavisi.html

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...necek-yol.html

Sonrasında;

Tedavi geçmişiniz ve birkaç net fotoğraf ile foruma konu açın. Böylelikle hem daha çok yorum alırsınız hem de tedavinizi objektif bir şekilde takip edersiniz.

Sayfa 1/13 12311 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler