Sayfa 1/6 123 ... SonSon
51 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Saç Dökülmesi Tedavisinde İzlenecek Yol

Moderatör Invincible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Saç Dökülmesi Tedavisinde İzlenecek Yol

Uzun bir yazı olacak fakat o kadar soru geliyor ki artık böyle bir konu açmak farz oldu.

Şimdi gençler bilindiği üzere bu saç dökülmesi tedavisi hem uzun hem de meşakatli.

Foruma gelen herkes ne yapayım, bu krem ne, fin ne.... bla bla bir sürü şeyden habersiz olarak geliyor ve haliyle konuların arasında ki altın gibi bilgiler bu nedenlerden ötürü kayboluyor.

Şimdi basitçe tedavi yöntemlerini anlatacak olursak;

1- Oral Tedavi : Saç dökülmesinin oral olarak tedavisinde kullanılan etken maddeler başını finasteride ve dutasteride'ın çektiği DHT inhibitörleridir.Doğal olarakta saw palmetto ve bazı maddelerin DHT inhibe ettiği düşünülüyor.

Oral olarak tedavinin sonuçlarını 6 aydan önce beklemeyin çünkü hormonları etkileyen maddeler oldukları için çabuk etki pek söz konusu değildir.

2- Topikal Tedavi : Topikal demek, vücudun belli bir yerine sürülen ilaç demektir.Bunun da başını minoxidil etken maddesi çeker, Rogain'dir, Foam'dır, Spectral'dır bunlar marka isimleridir, etken maddeleri söylediğimiz gibi minoxidildir.Bunun yanında Folixir gibi Ru gibi içeriğini bilmediğimiz maddelerde vardır.

3- Kremler : Özellikle bu konuda hem forumda hem de ö.m yoluyla birçok mesaj alıyorum.

Hangi kremi kullanıyım?

Saç dökülmesine iyi gelen tecrübe edinilşmiş, araştırmalarda etkinliği kanıtlanmış birkaç madde vardır.Bunlar ketakonazol, retinoik asit, azelaik asit... diye gider.Başa bunları yazdım çünkü bunların hem etkinliği kanıtlanmış hem de şu aralar forumda popülerler.

Ketakonazol içeren Ketoral diye bir krem vardır piyasada, ketakonazol bilidiği üzere anti-androjen madde.Ne kadar doktorlar o mantar ilacı dese de,

Azelaik Asit içerek krem Azalderm, retinoik asit içeren kremler ise Tretin ve Acnelys'dir.Acnelys, Tretin'in 2 katı kadar retinoik asit ihtiva eder.

4- Şampuanlar : Yine forumda çok dolaşan sorulardan biri,

Başta dediğimiz gibi birçok şampuan çeşidi vardır, başka bir yazıda da belirttiğim gibi şampuanlardan çok bir şey beklemeyin, yok saç dökülmesi içinmiş, yok oymuş, yok buymuş geçiniz bunları hepsi reklam temelli.

Ama şu bir gerçek etkinliği kanıtlanmış ketakonazol etken maddesiyle Nizarol,Konazol ya da Ketoral'in şampuan versiyonunu kullanmanızda fayda var.

Onun dışında şampuanlarda sadece saç derisini iyi temizlemesine ve gözenekleri açmasına dikkat edin.Üstte yazdığım gibi ketakonazol içerikli şampuanlar biraz serttir, yani saçı yıpratabilirler, o yüzden diğer günler için daha yumuşak ve günlük kullanacağınız bir şampuan kullanmanızda fayda var.

5- Pgd2 : Bu yeni gelenlerin kafasını karıştıran bir kavram.Pgd2 dediğimiz bir proteindir ve saç dökülmesi esnasında saç derisinde bu protein 2 kat, 3 kat artıyor ve şu an bu konu üzerinde birçok arkadaş araştırma yapıyor.Cetirizine gibi bazı maddelerde ki Miracle Losyon'da da Pgd2 inhibitörü bulunuyor, sırf bu yüzden losyona koyulmuştur.

Buraya kadar yazdıklarım kısaca forumda nelerin döndüğü, ne yaptığımız ve ne işe yaradıkları hakkındaydı.

Gelelim izleyeceğiniz yola.Bir sürü madde dedin, krem dedin, şampuan dedin, senin losyon var, miracle losyon var.Var da var anasını satıyım hangi birini kullanacağız diyebilirsin ki demen de çok da haklısın.

Hepsini zaten kullanamazsın, kullansan bile çok zamanını alır.

O yüzden şu yolu izleyeceksin "Kişi kendinin doktorudur." Ne kadar Cem Yılmaz çok dalga geçse de, çok şaka yapsa da bu bir gerçek dostlar.

Bugün gittiğiniz herhangi bir dermatolog size minoxil vermekten öteye gitmez, en fazla bepanthen, bemiks, evigen karışımı verir yollar, bazıları kan tahlili bile yapmaz.

Finasteride ve dutasteride gibi maddelerin ağır yan etkileri, minoxidilin zamanla etkisini kaybetmesi, döngüsü o'su, bu'su derken insanın elinde hiçbir şey kalmıyor.

Fakat elinizde büyük bir nimet var, bunlar İnv. ve miracle losyonlar.Şu ana kadar etkisi Miracle ve benim üzerimde ispatlanmıştır.Sizlerden de iyi geri dönüşler alıyorum son zamanlarda.

Maalesef ki her şey herkesin üzerinde etkili olmuyor, kimi fin ile harikalar yaratırken, kimi dut kullanıyor hiç sonuç alamadım diyor.Bunlar normaldir, doğaldır.Çünkü herkesin metabolizması, vücudu, vücudun ilaçlara verdiği tepkiler bambaşkadır.

İşte burada devreye siz gireceksiniz neye ihtiyacınız olduğunu bulup ona göre tedaviye başlayacaksınız.

Peki bu nasıl olacak?

Bir kere durumuna bakacaksın, hangi ölçektesin, saçları mı korumak istiyorsun, açıklığı mı kapatmak istiyorsun, açıklığın ne kadar

Bunları kenara yazdıktan sonra agresif ya da yumuşak bir tedavi herneyse başlıyorsun tedavine.

Kimi sadece inv. kimi sadece miracle losyon, kimi minox, kimi fin, kimi kombin bir tedavi...vs diye gider tedavi çeşitleri.Öncelikle tedavine sadık kalacaksın ve en az 2 ay uygulayacaksın o tedaviyi.Bu arada da saç durumunu gözden geçireceksin, saçlarda ki dökülme azaldı mı, arttı mı dökülenler kaliteli, güçlü mü yoksa zayıf ve cansız saçlar mı

Hatta bunu örnek vererek anlatırsam daha iyi olur.

Rastgele bir tedavi yazıyorum.
    - Günde 2 kere inv. losyon
    - Nizoral Şampuan
    - 5mg Biotin
    - Şakaklara azalderm, tretin

Bu tedaviyi 2 ay sürdürdün diyelim, normal şartlarda tedavin işe yararsa saç çıkışlarını gözlemlemen gerekir, ha saç çıkışları var ama saç dökülmesi durmamış, dökülen saçlarda zayıf ve cansız.

Bu durumda ne yapmak gerekli?

Eğer azar azar cansız saçlar dökülüyorsa demek ki dut. dozunu arttırman gerekiyor, yetersiz geliyor demek ki DHT inhibesi.2-3 hafta daha kullandın hala değişen bir şey yok, o zaman demek ki senin saçların DHT yüzünden dökülmüyor, senin saçlarını testosteron ve bilimum androjenler döküyor.

Bu durumda anti-androjen gerekli sana yani miracle losyon tedaviye bunu da ekliyorsun.Doz azaltıp çoğaltırken de en az 2 hafta kendinizi gözlemleyin.Dozu düşürdün, kendini gözlemle dökülme devam ediyor mu yoksa aynı mı aynıysa devam düşük doza.

Biotini kullandın 3 ay, normalde 3 ayda etkisini gösterir, baktın hiçbri değişiklik yok saçlarında kalite anlamında, güç, kalınlık anlamaında.

Kardeşim o zaman senin biotine ihtiyacın yok, vücudun yeteri kadar üretebiliyor ya da ek olarak aalabiliyor, kullanmana gerek yok.

Şakaklarına azalderm ve tretin süüryorsun baktın 1-2 ay sonunda sonuç yok, senin azelaik aside ya da retinoik aside ihtiyacın yok kullanma boşuna hem parana yazık hem zamanına.

Konazol kullanıyorsun saçlarını yıprattı, dozunu düşüreceksin 3 günde bir, 5 günde bir gerekirse 2 hafta da bir.En olmadı bırakacaksın

Evet biz her konuda burada yardımcı olmaya çalışıyoruz fakat senin vücudunun neye ihtiyacı olduğunu, neye ihtiyacı olmadığını bilemeyiz.Sadece öneri yapabiliriz.

Sizlerde bir tedavi işe yaramıyor diye kestirip atmayın, önce dozlarla oynama yapın en olmadı başka bir tedaviye geçin.

Özellikle şu 2 losyondna sonra ben saç dökülmesi olacağına ihtimal vermiyorum.Azıcık vücudunuzu dinlemeyi öğrenin tabi bu el kafada, saç çekme olarak değil.

Uzun ama umarım açıklayıcı bir yazı olmuştur.Genetik olarak sıkıntılı olabiliriz ama onu düzeltebilecek kadar da akıllı olduğumuzu düşünüyorum.

Şu an forumda kayıtlı olanları da 1 sene sonra mutlu ve saçlı olarak görmek istiyorum.
    Saçlarım çok dökülüyor, ne yapmalıyım ve benzeri mesajlar atmamanızı önemle rica ediyorum.

Öncelikle;

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...-tedavisi.html

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...necek-yol.html

Sonrasında;

Tedavi geçmişiniz ve birkaç net fotoğraf ile foruma konu açın. Böylelikle hem daha çok yorum alırsınız hem de tedavinizi objektif bir şekilde takip edersiniz.

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok faydalı bir konu olmuş gerçekten. Emeğine sağlık.
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

Eline sağlık net ve açıklayıcı.

1- Oral : Yeşil Çay, çiğ kabak çekirdeği, 5mg biotin
    2- Topikal: Sabah akşam Miracle losyon + minox (+dut)
    3- Kremler: Akşam ketokonazol krem + azalderm (şakaklara)
    4- Şampuan: Vichy energisant, konazol
    5- Dermaroller : 3-5 günde bir

Tedavi şeklim bu şekilde. Saçları kısa kestirmek tedavide büyük avantaj sağlıyor. Topikallerin iyi emilimi açısından. Henüz 1 hafta oldu 3 hafta sonra konumu güncelleyeceğim... Karşılaştırma yapıp önerileriniz bekliyor olacağım. Konuma ve fotolara bakıp şimdi de önerilerde bulunabilirsiniz.

SaçımınDoktoru Üyesi teto1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kardeş ellerine sağlık baya yararlı bir yazı olmuş konu açmadan önce okunursa konuya büyük katkı sağlar

Eline sağlık kardesim.. Miracle losyonun yanında elsev,avadort,allerset karışımı losyonu ekledim tedaviye suan icin dökülme oldukça azaldı bu yazıyı okuduktan sonra avadortu 10 kapsülden 15 kapsüle çıkarmayı dusunuyorum çünkü dht den dolayı sacımın döküldüğünü biliyorum durum şunu gosteriyor ki insAllah emegimizin karşılığını alacağız

Alıntı Baydeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık kardesim.. Miracle losyonun yanında elsev,avadort,allerset karışımı losyonu ekledim tedaviye suan icin dökülme oldukça azaldı bu yazıyı okuduktan sonra avadortu 10 kapsülden 15 kapsüle çıkarmayı dusunuyorum çünkü dht den dolayı sacımın döküldüğünü biliyorum durum şunu gosteriyor ki insAllah emegimizin karşılığını alacağız
    Losyonda avodart çökelme yapıyor mu ? şeffafsa şişen bir gözlem yapabilirmisin

Moderatör Requiem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Eline Sağlık.. Detaylı ve Aydınlatıcı Bilgiler İçeren Bir Yazı Olmuş

Üstad elsevin şişesinin icinde hazırlıyorum losyonu şişe siyah olduğu icin bu konuda sorduğun soruya net cevap veremiyorum losyonu bir kaba dokup bakayım istiyorsan söylediğin gibi bir görüntü varmi yokmu anlarım o zaman

miracle
    Guest
    Alıntı Baydeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad elsevin şişesinin icinde hazırlıyorum losyonu şişe siyah olduğu icin bu konuda sorduğun soruya net cevap veremiyorum losyonu bir kaba dokup bakayım istiyorsan söylediğin gibi bir görüntü var mı yok mu anlarım o zaman
    Evet saydam temiz bir bardağa koy bir saat bekle çöküyor mu dutas yağ gibi bakalım.

Sayfa 1/6 123 ... SonSon