3 hafta içinde topikal olarak ruxolitinib veya tofacitinib (FDA onaylı JAK inhibitörleri) uygulanan farelerde nerdeyse tamamen tüylenme gözlemlenmiş. Deney yapılan farenin sadece sağ tarafına uygulanmış ilaçlar ondan dolayı sadece sağ tarafında kıllanma var.

Angela M. Christiano, PhD ve iş arkadaşları fareler ve insan kıl kökleri üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda "Janus Kinase" enzimini bloke eden ilaçları doğrudan deriye uyguladıklarında tüylerde artma ve saç çıkışı meydana geldiğini gözlemlemişler.

FDA tarafından onaylanan 2 tane JAK inhibitörü ilaç var. Bir tanesi ruxolitinib kan hastalıklarında kullanılıyor, diğeri ise tofactinib bu da iltihaplı romatizma (romatoid artrit) tedavisinde kullanılan bir ilaç.

JAK enzimi inhibe edildiğinde, bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırmasının durdurulduğu farkedilmiş. Topikal olarak bu iki ilaçtan bir tanesi 5 gün uygulandığında farelerde 10 gün içinde yeni tüyler oluşmuş. JAK enzimi inhibe edildiğinde uyuma evresinde olan saçlar da uzamaya başlamış ve üstüne yeni saç oluşumu gözlenmiş. Yani özetle JAK inhibitörleri, bağışıklık sisteminin foliküllere olan saldırısını durdurmayı başarmış.
Sanırım daha önce de alopecia aretra tedavisinde denenmişti JAK inhibitörleri.Emin değilim ama bundan.

Ancak araştırma daha tamamlanmamış. Şuan sadece fare ve insan foliküllerinde denendiği yazıyor. İnsan folikülü derken ne demek istediğini tam anlayamadım. Saç folikülleri üzerinde yapacakları deney ise yoldaymış.

tosun.t hocam yollamıştı makaleyi ben de paylaşiyim dedim. Üzerine gidilmesi gerekn bir konu gibi.

Kaynak: Blocking enzymes in hair follicles promotes hair growth