Sayfa 1/2 12 SonSon
16 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Neden sadece saçlar ve özellikle tepe bölgesi dökülür ?

Neden sadece saçlar ve özellikle tepe bölgesi dökülür ?

Arkadaşlar merhaba, sitede bulunan herkesin saçlarıyla sorunu malum. Şimdi benim bir kaçtane sorum olacak,

1- Forumdaki tedavileri hemen hemen hepsi anladığım kadarıyla DHT baskılamaya yönelik ve sorun DHT. Peki DHT fazlalığı= cinsellik mi? Ya da burada saçı dökülen herkesin libidosu tavan yapmış durumda mı?

2- Peki bu DHT gidipte neden bacakta, genital bölgede, göğüste, kolda, sacın arka kısmında ya da sacın sağ ve sol yanlarında dökülme etkisini göstermiyor da gidip kafanın üst ve tepe bölgesinde gösteriyor?

SaçımınDoktoru Üyesi
    bildiğim kadarıyla naçizane bir cevap vermeye çalışayım;

1- hayır, sorun saç köklerinin dht'ye karşı duyarlı olması. sorun kanda veya dht'de değil, saç kökünde. kandaki dht normal ama saçlar hassas, dökülüyor. saçı dökülmeyen birinin saçını senin kafana koyabilselerdi mesela o da dökülmeyecekti çünkü o saç dayanıklı. senin dökülen saçını saçlı birinin kafasına koysalar dökülecekti. tabi sağlıklı insanlar sözkonusuyken.

2- bunun cevabını kimse bilmiyor. verilen tek cevap 'genetik mutasyon'. hikmetine fazla şeyapmamak lazım diyorlar kısaca. zaten mesela minoxil'in de tam etki mekanizması bilinmiyor tesadüfen bulunmuş bir ilaç. henüz çözülemeyen etkileri olduğu düşünülüyor.

diyeceksin ki peki dökülme hızını ne belirliyor? benimki de hassas babamınki de, onunki 30 yaşında dökülmeye başlamış benimki 20. onun dökülmesi 20 yıl sürmüş ben 2 yılda kafadaki saçları bitirdim sayılır. bunun sebebi ne? dersen, ben de bilmiyorum. hatta bu gün bir konu açtım bunu konuşmak için, sayın adminimiz onaylarsa belki o konuda fikir teatisinde bulunuruz.

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Lafimi siyasi anlamayin ornek vermek gerekirse tayyip erdoganin o yaşına rağmen hala kafasında saç varken bilal erdoğan norwoodun en dibinde
    Bu konuyu bende çok düşündüm lise yıllarında saclarim o kadar gürdü ki 2 yaş büyük abimin saclar inceydi mesela herkes abinin dökülür senin saclar dökülmez derdi ama tam tersi oldu benim saclar gitti onun saclar daha sıklaştı sanki belki saçma gelebilir ama ben ortaokuldan beri cinsel anlamda çok hararetli bir insandim. Taa ki 1 ay önce oral androcur kullanana kadar. Bu ilaç beni biraz normale çevirdi diyebilirim. Herşeyin cidden fazlası zarar benim DHT çok salgılandi demek ki kollar bacaklar killi saclar seyrek bi hale geldim. Ne diyelim hayırlısı. Son olarak bende vertex bölgesi dökülmedi genel bi seyreklik ve on çizgi ile sakaklarda gerileme var.

Alıntı kordinaryus Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bildiğim kadarıyla naçizane bir cevap vermeye çalışayım;

1- hayır, sorun saç köklerinin dht'ye karşı duyarlı olması. sorun kanda veya dht'de değil, saç kökünde. kandaki dht normal ama saçlar hassas, dökülüyor. saçı dökülmeyen birinin saçını senin kafana koyabilselerdi mesela o da dökülmeyecekti çünkü o saç dayanıklı. senin dökülen saçını saçlı birinin kafasına koysalar dökülecekti. tabi sağlıklı insanlar sözkonusuyken.

2- bunun cevabını kimse bilmiyor. verilen tek cevap 'genetik mutasyon'. hikmetine fazla şeyapmamak lazım diyorlar kısaca. zaten mesela minoxil'in de tam etki mekanizması bilinmiyor tesadüfen bulunmuş bir ilaç. henüz çözülemeyen etkileri olduğu düşünülüyor.

diyeceksin ki peki dökülme hızını ne belirliyor? benimki de hassas babamınki de, onunki 30 yaşında dökülmeye başlamış benimki 20. onun dökülmesi 20 yıl sürmüş ben 2 yılda kafadaki saçları bitirdim sayılır. bunun sebebi ne? dersen, ben de bilmiyorum. hatta bu gün bir konu açtım bunu konuşmak için, sayın adminimiz onaylarsa belki o konuda fikir teatisinde bulunuruz.

Hocam 1. cevabına göre saç naklinin yolunu açtın sen, kafada dökülme olmayan birinin saçını bizim kafaya koyarsak dökülmeyecek mi yani valla benim hormonlar rıdvan dilmenin kafasında saç bırakmaz

Alıntı xProSkill Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam 1. cevabına göre saç naklinin yolunu açtın sen, kafada dökülme olmayan birinin saçını bizim kafaya koyarsak dökülmeyecek mi yani valla benim hormonlar rıdvan dilmenin kafasında saç bırakmaz
    maalesef kimsenin donörü kimseye uymuyor dostum eğer böyle bir imkan olsaydı herkes ekimcilerin kapısına yanında bir saç bağışlayıcısıyla gelirdi ve sorun da hallolurdu

Banned
    Ya da olayı şu açıdan ele alsak; saçları hiç dökülmeyen bir adamı saçları dökülen birinin kafa derisine enjekte edilse belki de o dökülmeyen saçlar bir süre sonra dökülmeye başlayacak. Belki de kökler o kadar da hassas değildir. Belki de sistematik etkilerdir saçları döken...Bunu şimdiden buraya yazalım. Bakarsınız günün birinde tıp bilimi bu söylediğimin aynısını söyler

Banned
    Alıntı Muzdarip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lafimi siyasi anlamayin ornek vermek gerekirse tayyip erdoganin o yaşına rağmen hala kafasında saç varken bilal erdoğan norwoodun en dibinde
    Bu konuyu bende çok düşündüm lise yıllarında saclarim o kadar gürdü ki 2 yaş büyük abimin saclar inceydi mesela herkes abinin dökülür senin saclar dökülmez derdi ama tam tersi oldu benim saclar gitti onun saclar daha sıklaştı sanki
    aynı durum benim için de geçerli 2 yaş büyük ağabeyimin biz küçükken ince telli ve seyrek saçları vardı. Benim ise hem sık hem de güçlü...Şimdi adamın saçları hala yerinde duruyor ve hiçbir açılma seyrelme yok tabi Allah bozmasın ve durmaya devam etsin bari o olsun çekmesin bu derdi )

Yeni Üye
    Ben, saçları sağlam birinin saçlarını, erkek tipi dökülmesi olan birine naklettiğiniz zaman saçların dökülmeyeceği kısmına katılmıyorum. Saçları çok güçlü olup da dökülen ve çok zayıf olup da dökülmeyen insanlar da var. Bu dökülme işi gerçekten bir muamma. Çözebilene aşk olsun.

Yeni Üye
    Bence dht ve çeşitli androjenlerin saça zarar vermesini tetikleyen başka bir faktör var. 25 yaşında başlayan bir erkek tipi dökülme düşünün, bu adamın 25 yaşına kadar saçları dht ve diğer androjenlere maruz kalmıyor mu da birden pat diye 25 yaşında başlıyor? Tabi ki bunlar bir yorum, elde net verilerin olması lazım ki adına bilim diyelim.

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı DoktorCan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı durum benim için de geçerli 2 yaş büyük ağabeyimin biz küçükken ince telli ve seyrek saçları vardı. Benim ise hem sık hem de güçlü...Şimdi adamın saçları hala yerinde duruyor ve hiçbir açılma seyrelme yok tabi Allah bozmasın ve durmaya devam etsin bari o olsun çekmesin bu derdi )
    Hocam böyle ornek çok var etrafimda. Yaşım 24 lise 2 den beri her ramazanda lise arkadaşlarıyla iftar yemeği yeriz. Soner diye bi arkadasim vardı çocuğun lisedeyken saclar seyrek çizgiler gerilemiş o zamanki hallerimize gore kel duruyordu ama her sene bakiyorum çocuğun hala aynı saçları var şimdi benim ondan daha kötü yani

Sayfa 1/2 12 SonSon