Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Saç dökülmesine karşi diyet ve yenebilecek gidalar!

SaçımınDoktoru Üyesi

Exclamation Saç dökülmesine karşi diyet ve yenebilecek gidalar!

Merhaba arkadaşlar öncelikle.
    iyi kötü 7-8 aydır forumdayım ve bu yolda mücadelemizde ben de yer alıyorum.
    yaşım 19 ve genetik(?) bir dökülmem var.Canan Karatay'ın söyledikleri dikkatimi çekti ve BESLENME konusuna odaklanmaya başladım. Hazırlık okuduğum için ingilizcem yeni yeni gelişiyor, yurtdışı forumlarını elimden geldiğince araştırmaya gayret ettim.
    DOĞRU BESLENME ve MASAJ ile çok güzel sonuçlar alan kişilere rastladım.

Forum olarak beslenme konusuna daha çok eğilmemiz gerektiğini düşünüyorum çünkü zaten aylardır-yıllardır oralsa oral topikalsa topikal her türlü hapı-losyonu kullanıyoruz

Diyetimi tamamen değiştirme kararı aldım ve kendime uygun bir beslenme programı yaptım.Paleo diyetine benzeyen bir program.

Bu konuda muhakkak benden daha bilgili-daha fazla şey söyleyecek insanlar var bu forumda.
    Bu başlık altında diyetleri,tüketebileceğimiz, saçımıza faydası olacak gıdaları konuşalım istiyorum.Eminim hepimize bir şeyler katacak.

Genetik diye bir şey yoktur der Canan KARATAY hoca, ben de buna aynen katılıyorum. Karatay tipi beslenmeyle bu sorunu aşabileceğine inanıyorum.Paleo diyetine benzese de tam olarak Paleo değil.

Benim de saçım hiç dökülmezdi beslenmemi Karatay diyetini örnek alarak yapıyordum,ama saç egzaması olduğumdan beri kurtulamadım saç dökülmesinden, illa gidip kafama şampuan sürüp kurtulucağım , illa sabunu bırakacağım

Saç dökülmesi konusunda doktorların &75 inden daha uzman olduğumu düşünüyorum, saç dökülmeleri ilaç ,topiklerle bir yere kadar kesilebilir.
    Yardım istersen mesaj atabilirsin

Alıntı anil1098 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genetik diye bir şey yoktur der Canan KARATAY hoca, ben de buna aynen katılıyorum. Karatay tipi beslenmeyle bu sorunu aşabileceğine inanıyorum.Paleo diyetine benzese de tam olarak Paleo değil.

Benim de saçım hiç dökülmezdi beslenmemi Karatay diyetini örnek alarak yapıyordum,ama saç egzaması olduğumdan beri kurtulamadım saç dökülmesinden, illa gidip kafama şampuan sürüp kurtulucağım , illa sabunu bırakacağım

Saç dökülmesi konusunda doktorların &75 inden daha uzman olduğumu düşünüyorum, saç dökülmeleri ilaç ,topiklerle bir yere kadar kesilebilir.
    Egzamada genetik değildir o zaman karatay hocanın diyeti ile düzeltip buraya sonuçları yazar mısın ? Tanıdıkların vardır mutlaka etrafında karatay hocanın diyeti ile harika saçlara kavuşan onlardan da bir kaç resim rica et bu losyon ilaç kandırmacası için kesinlikle yardımcı olurlar bizde kurtuluruz lanet ilaçlardan ayrıca merak ediyoruz Karatay hocaya ya da mr. Paleo ya sorar mısınız bu dökülmeler genetik değil sadece beslenme ile ilgili ben kötü besleniyorum yani hepimizin saçı ondan dökülüyor ama ne hikmetse %90 erkekleri vuruyor alın ve tepe açılıyor hanımla aynı şeyleri yiyoruz yani mısır şuruplu beyaz ekmek konsantresi ama onda en ufak sorun yok bir de koltuk altımızı bir türlü vurmadı şu beslenme koltuk altkarımız için ne yemeliyiz ? Mesela günde 2 beyaz ekmek ve 1 kavanoz mısır şurubu götürür mü koltuk altlarımızı ? Bir de bu forumda ne biliyorsak açıkca yazıyoruz özelden değil hatırlatırım.
    Konu Miracle tarafından (29.10.2015 Saat 12:32 ) değiştirilmiştir.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

Moderatör anl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı anil1098 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

bana Karatay tipi beslenmeyle saç dökülmesini durduran azaltan öncesi sonrasi sonuçları olan birilerini gösterir misin merak ettim dostum
    60 ml Elseve içine 3 gram Saf Minoxil + 6 Adet Dutas

SaçımınDoktoru Üyesi forumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı anl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bana Karatay tipi beslenmeyle saç dökülmesini durduran azaltan öncesi sonrasi sonuçları olan birilerini gösterir misin merak ettim dostum
    Karatay veya paleo diye adlandıramasam da beslenme değişikliği ve steroid olmayan gıda takviyeleriyle saç dökülmemi durdurdum hatta tüylenmeler dahi gözlemledim. Bu herkeste işe yarayacak diye bir kaide yok ama elenmesi gereken bir nokta o yüzden bir müddet şans verilmeli.

Bu diyetlere mucize gözüyle bakmamak lazım. Atla deve bir olay değil taşıdıkları mantık. Mevcut batı tipi beslenme koşulları sindirilemeyen ve çok miktarda alerjen besin barındırması sebebiyle zaten saça gelene kadar bir çok tahribata yol açıyor. Sağlık kapısı olarak bağırsakları öne alırsak ve önce burayı tedavi etmeye karar verirsek, karatay olsun paleo olsun spesifik karbonhidrat diyeti olsun büyük ölçüde ortak nokta barındırıp hemen hemen aynı amaca hizmet eden bu tedavileri değerlendirmeliyiz.

Eğer sağlıklı bir sindirim sistemin ve buna mukabil çelik gibi bağışıklık sistemin olduğunu düşünüyorsan saç dökülmesi için bu diyeti uygulaman abes bir iş olur. Ama şüphelerin varsa deneyerek en azından elemiş olursun.

Kendi adıma ben bu diyeti saç dökülmesi için yapmadım. Zayıf bir bünyem var ve belki bu diyetle biraz daha iyi olabilirim düşüncesiyle bir deneme yaptım. Nitekim saçla ilgili olası etkilerini de kayıt altına aldım. Emin olun ilk olumlu etki saçlarımda ortaya çıktı. Dökülmenin azalması veya durması tesadüf olabilir ama tüylenmede artışı pek tesadüf olarak göremiyorum. Nitekim yine de bir deneme daha yapıp kendime kanıtlamalıyım. Forumda paylaşılan bir konuda benzer bir diyet ve milyon tane suplamentle saç çıkartan bir arkadaş vardı. Velhasıl ben o kadar takviye de kullanmadım. Bir kaç teoriyi ele alarak tüm olası nedenleri elemeye çalıştım sadece. Bunlar kısaca şöyle;

Kalsifikasyon (K2 ve D3 kullandım)
    Androjen (Isırgan/yakı ile ara sıra yıkadım)
    Ağır metal
    Enflamasyon ( omega-3-, resveratrol kullandım)

Bunların yanı sıra C Vit - B12 Vit(dil altı) kullandım.
    Unlu gıdaları tamamen kestim. Patates ve pirinç az da olsa yedim.
    Kuruyemiş, bal, kaymak, kuru meyve kahvaltıda yedim.
    Her gün mutlaka salata yedim. Mandıra sütünden yoğurt yedim.

Şimdi mesela daha gelişmiş bir beslenme ve gıda takviyesi üzerinde çalışıyorum. Önceki denememde yaptığım bazı yanlışları düzeltecek bir takım şeyler. Örneğin resveratrol emilimi sıkıntılı bir takviye. B12 pek işe yaramıyor. Probiyotik takviyesi eklemem gerekiyor. Ve daha bir sürü gözden geçirdiğim ayrıntı var. Ağır metal için mineralleri kaybetmeden şelasyon yollarını arıyorum. Tiroit optimizasyona daha fazla önem veriyorum.

Karatay'ın genetik değildir söylemine katılmıyorum. Kişisel kanaatim saç dökülmesi gayet genetiktir. Velhasıl genetik kodları değiştiremesek de sağlığı idame ettirebilecek yöntemler olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak otizmli bireylerde genetik mutasyonlar, metilasyon problemleri yoğundur ancak doğru medikal müdahale ile genetik problemler aşılıp(burada aşmak kelimesi söylemek istediğimi tam karşılamıyor) sağlıklı bir yaşam idame ettirilebilir.

Lafımız "yok abi genetik etki yalan un yiyoruz ondan oluyomuş" aydı yoksa süreç üzerinde etkili gıda dahil her şey hakkında bir kaç cilt kitap yazılabilir ki yazıyoruz forum bu işe yarıyor zaten konstast söylemlere tarafgir olmamak daha sağlıklı ve verimli paylaşımlara yol açacaktır.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Miracle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lafımız "yok abi genetik etki yalan un yiyoruz ondan oluyomuş" aydı yoksa süreç üzerinde etkili gıda dahil her şey hakkında bir kaç cilt kitap yazılabilir ki yazıyoruz forum bu işe yarıyor zaten konstast söylemlere tarafgir olmamak daha sağlıklı ve verimli paylaşımlara yol açacaktır.
    Miracle hocam konu hazır sağlığa gelmişken bizim kullandığımız bu tedavilerin losyon minoxil vs. etki edilebilirliği açısından sigara nasıl bir role sahip. Yani saçlarını geri getirenler acaba sağlığında da gayet özenli mi ? Sigara bu tedavilerin tam olarak neresinde? İlaçları aldığım eczaciya sordum sigara kan akışını yavaşlatıyor deniyor acaba tedaviye olumsuz bir etki eder mi diye. Bana söylediği bunun uzun bir süreç olduğu yanı eğer sonuç alamazsan bu sigarayla alakalı değildir dedi. Sizin de bu konudaki yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler şimdiden.

SaçımınDoktoru Üyesi
    değerli büyüklerim abilerim ablalarım: tartışmak yerine forumcu adlı user gibi tavsiyelerimizi versek hepimiz için çok çok daha faydalı oluyor gördüğümüz gibi.
    saç dökülmesi genetiktir/değildir tartışması zaten Canan Karatay başlığında yapılmakta.
    Lütfen birbirimize daha faydalı olacak bilgiler paylaşalım.

Moderatör Invincible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ekmeği hayatınızdan tamamen çıkartın, 2-3 aya farkı hissedersiniz. Hem mental olarak hem saç bakımından.
    Saçlarım çok dökülüyor, ne yapmalıyım ve benzeri mesajlar atmamanızı önemle rica ediyorum.

Öncelikle;

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...-tedavisi.html

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...necek-yol.html

Sonrasında;

Tedavi geçmişiniz ve birkaç net fotoğraf ile foruma konu açın. Böylelikle hem daha çok yorum alırsınız hem de tedavinizi objektif bir şekilde takip edersiniz.

Ben herkeste işe yarar diye bir şey demedim dostum, genetik diye bir şey olduğuna inanmadığı söyledim ve de inanmıyorum.Çoğu insanda işe yarar.Ben saç çıkartma konusuna dem vurmadım,dökülme konusundan dem vurdum.

saç egzaması ise çok farklı bir şey. bunu nerden kattın anlamış değilim ?

20 yıl boyunca her gün ekmek un şeker- karbonhidrat ağırlıklı beslenip sonradan 6 ay boyunca karatay diyetiyle beslenince saç dökülmesi tamamen durucak diye bir şey demedim ki ben ?Sadece hafifler veya dökülmen kesilir bunu ben bilemem.

Benim amacım burda insanlara yardımcı olmak yanlış anlaşılmasın.
    Karatay hocada tabuları kırmış bir insandır.Takip edebilirsiniz.

Sayfa 1/2 12 SonSon