Sayfa 2/2 İlkİlk 12
20 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Saç dökülmesine karşi diyet ve yenebilecek gidalar!

Alıntı anil1098 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben herkeste işe yarar diye bir şey demedim dostum, genetik diye bir şey olduğuna inanmadığı söyledim ve de inanmıyorum.Çoğu insanda işe yarar.Ben saç çıkartma konusuna dem vurmadım,dökülme konusundan dem vurdum.

saç egzaması ise çok farklı bir şey. bunu nerden kattın anlamış değilim ?

20 yıl boyunca her gün ekmek un şeker- karbonhidrat ağırlıklı beslenip sonradan 6 ay boyunca karatay diyetiyle beslenince saç dökülmesi tamamen durucak diye bir şey demedim ki ben ?Sadece hafifler veya dökülmen kesilir bunu ben bilemem.

Benim amacım burda insanlara yardımcı olmak yanlış anlaşılmasın.
    Karatay hocada tabuları kırmış bir insandır.Takip edebilirsiniz.
    İnanç mistik konularda olur bilimde değil bilimde veriler bulgular deney ve gözlemle bir kesinleşmemeiş ancak ihtimallerin güçlendiği görüşe doğru inanç olur taki yine bilimsel verilerle ıspatlanana kadar. Tabi ki hiç bir veri olmayan tezlere inanılabilir bu yanlış değildir. Hayvanları ele alalım şap hastalığı insanlarda enfeksiyon yapamaz yada koyun keçi vebası çünkü onlarda hastalık yapabilecek ortamı oluşturan bir biyokimyadal süreç ve hücre yapısı ile bağışıklık sistemi vardır tabi ki aralarında hasta olmayan ya da dayanıklı bireylerde vardır ancak onlarda hasta olabilirler bu bireyleri dayanıklı yapan çevresel faktörler olsada dirençlerini kodlayan yine genlerdir. İnsanların bu hastalıktan zerre etkilenmemesi insan olduklarından yani onları insan yapan genlerden dolayı. Herşey genetiktir şu satırlardaki yazılan kelime seçimleri bile genetik kodların etkisi altındadır çevresel şartlar sadece o genetiğin ortaya erken/geç ortaya çıkmasında bir ölçüde erkili/etkisizdir alnındaki tüyleri dökülen bir golden göremiyorsak bu illet (binlerce yıl önce estetik algılamanın günümüzdeki gibi olmadığı binlerce yıl önce açık alın tepe daha fazla d vit. Daha fazla güç ve kas demekti ve inanın omzunda iri bir geyik taşıyan erkek daha seksiydi) bazı primat ve insan erkeklerde gmrülüyorsa bu genetiktir. Şimdi un mun vs kimde ne kadar etkili hangi gıdalar faydalı konuşalım afiyetle...
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Miracle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnanç mistik konularda olur bilimde değil bilimde veriler bulgular deney ve gözlemle bir kesinleşmemeiş ancak ihtimallerin güçlendiği görüşe doğru inanç olur taki yine bilimsel verilerle ıspatlanana kadar. Tabi ki hiç bir veri olmayan tezlere inanılabilir bu yanlış değildir. Hayvanları ele alalım şap hastalığı insanlarda enfeksiyon yapamaz yada koyun keçi vebası çünkü onlarda hastalık yapabilecek ortamı oluşturan bir biyokimyadal süreç ve hücre yapısı ile bağışıklık sistemi vardır tabi ki aralarında hasta olmayan ya da dayanıklı bireylerde vardır ancak onlarda hasta olabilirler bu bireyleri dayanıklı yapan çevresel faktörler olsada dirençlerini kodlayan yine genlerdir. İnsanların bu hastalıktan zerre etkilenmemesi insan olduklarından yani onları insan yapan genlerden dolayı. Herşey genetiktir şu satırlardaki yazılan kelime seçimleri bile genetik kodların etkisi altındadır çevresel şartlar sadece o genetiğin ortaya erken/geç ortaya çıkmasında bir ölçüde erkili/etkisizdir alnındaki tüyleri dökülen bir golden göremiyorsak bu illet (binlerce yıl önce estetik algılamanın günümüzdeki gibi olmadığı binlerce yıl önce açık alın tepe daha fazla d vit. Daha fazla güç ve kas demekti ve inanın omzunda iri bir geyik taşıyan erkek daha seksiydi) bazı primat ve insan erkeklerde gmrülüyorsa bu genetiktir. Şimdi un mun vs kimde ne kadar etkili hangi gıdalar faydalı konuşalım afiyetle...
    Levent hocam öyle çok soru sormayı sevmem daha çok işin araştırma kısmına yonelirim ama bu sigara konusunda bulduğum cevaplar net değil o yüzden sizin de fikrinizi almak isterim. 1.sayfada detaylı anlattım soruyu. Teşekkürler şimdiden.

Moderatör Kazakcemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı anil1098 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben herkeste işe yarar diye bir şey demedim dostum, genetik diye bir şey olduğuna inanmadığı söyledim ve de inanmıyorum.Çoğu insanda işe yarar.Ben saç çıkartma konusuna dem vurmadım,dökülme konusundan dem vurdum.

saç egzaması ise çok farklı bir şey. bunu nerden kattın anlamış değilim ?

20 yıl boyunca her gün ekmek un şeker- karbonhidrat ağırlıklı beslenip sonradan 6 ay boyunca karatay diyetiyle beslenince saç dökülmesi tamamen durucak diye bir şey demedim ki ben ?Sadece hafifler veya dökülmen kesilir bunu ben bilemem.

Benim amacım burda insanlara yardımcı olmak yanlış anlaşılmasın.
    Karatay hocada tabuları kırmış bir insandır.Takip edebilirsiniz.
    Canan KARATAY'ın bir tıp prof.u olarak rijit söylemler yerine daha yumuşak,ihtimalli söylemler tercih etmesi gerekir,evet bir tıp doktoru olarak yumurtanın kolesterol sebebi olmadığını söyleyebilmesi,tereyağını tüketmemenin direkt sağlıksızlık sebebi olduğunu belirtmesi gerçekten bir cesaret işiydi ve ülkemizdeki bir takım yerleşik tabuların kırılması adına etkili olduğunu söyleyebilirim,ama her insan her konuyu bilmesi mümkün olmadığını kabul edeceksek c.karatay da doğru beslenme ve saç dökülmesi üzerine direkt gözleme dayalı araştırmalar yampadıysa ki yaptığına dair bir bilgim yok o zaman çok karmaşık ve girift bir konu olan saç dökülmesi konusunda hüküm bildiren cümleler söylemesi doğru olmaz,ancak zannediyorum,tahmin ediyorum gibi kesin hüküm bildirmeyen cümleler kursa kimse buna itiraz etmez.
    1- Soğan-Sarımsak Suyu+Elma Sirkesi+Z.Yağı Mix
    2- Karanfil Suyu+Karbonatla durulama
    3- Ketokonazol şampuan ( haftada 2 )
    4- Destek Tedaviler: a)Scalp Masaj b)Oral Destek : Çörek otu+Kefir+Doğal Elma Sirkesi+Zerdeçal Karışımı

13.06.2017 tarihinde güncellendi

Tabular Karatayan çok daha önce uluslararası arenada yıkıldı paleo diyet vb diyetler o tartışma ve bulgular sonrası şekillendi Karatay vb doktorlar sadece takip edip ülkemizde de dillendirdiler yaptıkları iyi birşey ama kendi inisiyatif ve çalışmaları değil kişisel beceri ve kültürünü yeterli bulmuyorum.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Alıntı Muzdarip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Levent hocam öyle çok soru sormayı sevmem daha çok işin araştırma kısmına yonelirim ama bu sigara konusunda bulduğum cevaplar net değil o yüzden sizin de fikrinizi almak isterim. 1.sayfada detaylı anlattım soruyu. Teşekkürler şimdiden.
    Sigara dolaşım sorunlarına sebep olması ve yüzlerce kimyasalı içimize sokan bir alışkanlık saç sağlığına zararı tartışmasız.

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Miracle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sigara dolaşım sorunlarına sebep olması ve yüzlerce kimyasalı içimize sokan bir alışkanlık saç sağlığına zararı tartışmasız.
    Aslında elektronik sigara iciyorum. Telin arasına pamuk sıkıştırıp üstüne VG(vegetable gliserin) PG (propilen glikol) ve saf nikotin üçlüsünden oluşan likit dediğimiz sıvı maddeyi damlatiyoruz. Şöyleki esigara forumunda 3 yıl boyunca her 6 ayda bir bütün testlerini yapan bir abimizin sonuçları sigara içmeyen bir insaninki gibi çıktı. Zaten bu maddeler buhar oluşturuyor ve normal sigaradaki 363536 tane zehirli maddelerin hic biri yok. Tek zararlı nikotin o da en düşük miktarda olanları tüketmeye çalışıyorum. Esigara konusunda bilginizin yeterli olacağını sanmıyorum çünkü bu iş de ülkemizde binevi bioxin-rogaine benzetmesi gibi. Yani devlet sigara daha zararli oldugu halde sirf %500 vergi aliyor diye yasal bir sekilde satiyor. esigaraya da vergi alamiyor diye ithalat yasağı uyguluyor. İngiltere gibi gelişmiş bir ülkede elektronik sigara içenlerin oranı %95 ve sigarayı bırakmak için doktor tavsiyesi veriliyor. Biraz uzun konuştum belki ama tedavimde hiç bir sorun olmasını istemiyorum. Umarım anlatabilmisimdir derdimi. Saygılar.

Evet miracle kardeşim haklısın,sonuçta burada hepimizde aynı dertten muzdaripiz

SaçımınDoktoru Üyesi pipsqueak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yalniz bende karatay diyetinden sonra sac dokulmesi yasayan (kadinlarda dahil) insanlarin sikayetlerini hatirliyorum?

Onun disinda tabi ekmek, seker yemeyin bu en basit ve guclu diyet.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı forumcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karatay veya paleo diye adlandıramasam da beslenme değişikliği ve steroid olmayan gıda takviyeleriyle saç dökülmemi durdurdum hatta tüylenmeler dahi gözlemledim. Bu herkeste işe yarayacak diye bir kaide yok ama elenmesi gereken bir nokta o yüzden bir müddet şans verilmeli.

Bu diyetlere mucize gözüyle bakmamak lazım. Atla deve bir olay değil taşıdıkları mantık. Mevcut batı tipi beslenme koşulları sindirilemeyen ve çok miktarda alerjen besin barındırması sebebiyle zaten saça gelene kadar bir çok tahribata yol açıyor. Sağlık kapısı olarak bağırsakları öne alırsak ve önce burayı tedavi etmeye karar verirsek, karatay olsun paleo olsun spesifik karbonhidrat diyeti olsun büyük ölçüde ortak nokta barındırıp hemen hemen aynı amaca hizmet eden bu tedavileri değerlendirmeliyiz.

Eğer sağlıklı bir sindirim sistemin ve buna mukabil çelik gibi bağışıklık sistemin olduğunu düşünüyorsan saç dökülmesi için bu diyeti uygulaman abes bir iş olur. Ama şüphelerin varsa deneyerek en azından elemiş olursun.

Kendi adıma ben bu diyeti saç dökülmesi için yapmadım. Zayıf bir bünyem var ve belki bu diyetle biraz daha iyi olabilirim düşüncesiyle bir deneme yaptım. Nitekim saçla ilgili olası etkilerini de kayıt altına aldım. Emin olun ilk olumlu etki saçlarımda ortaya çıktı. Dökülmenin azalması veya durması tesadüf olabilir ama tüylenmede artışı pek tesadüf olarak göremiyorum. Nitekim yine de bir deneme daha yapıp kendime kanıtlamalıyım. Forumda paylaşılan bir konuda benzer bir diyet ve milyon tane suplamentle saç çıkartan bir arkadaş vardı. Velhasıl ben o kadar takviye de kullanmadım. Bir kaç teoriyi ele alarak tüm olası nedenleri elemeye çalıştım sadece. Bunlar kısaca şöyle;

Kalsifikasyon (K2 ve D3 kullandım)
    Androjen (Isırgan/yakı ile ara sıra yıkadım)
    Ağır metal
    Enflamasyon ( omega-3-, resveratrol kullandım)

Bunların yanı sıra C Vit - B12 Vit(dil altı) kullandım.
    Unlu gıdaları tamamen kestim. Patates ve pirinç az da olsa yedim.
    Kuruyemiş, bal, kaymak, kuru meyve kahvaltıda yedim.
    Her gün mutlaka salata yedim. Mandıra sütünden yoğurt yedim.

Şimdi mesela daha gelişmiş bir beslenme ve gıda takviyesi üzerinde çalışıyorum. Önceki denememde yaptığım bazı yanlışları düzeltecek bir takım şeyler. Örneğin resveratrol emilimi sıkıntılı bir takviye. B12 pek işe yaramıyor. Probiyotik takviyesi eklemem gerekiyor. Ve daha bir sürü gözden geçirdiğim ayrıntı var. Ağır metal için mineralleri kaybetmeden şelasyon yollarını arıyorum. Tiroit optimizasyona daha fazla önem veriyorum.

Karatay'ın genetik değildir söylemine katılmıyorum. Kişisel kanaatim saç dökülmesi gayet genetiktir. Velhasıl genetik kodları değiştiremesek de sağlığı idame ettirebilecek yöntemler olduğunu düşünüyorum. Örnek olarak otizmli bireylerde genetik mutasyonlar, metilasyon problemleri yoğundur ancak doğru medikal müdahale ile genetik problemler aşılıp(burada aşmak kelimesi söylemek istediğimi tam karşılamıyor) sağlıklı bir yaşam idame ettirilebilir.

Merhabalar hocam k2 ve d3'ü kaç mcg olarak aldınız? Teşekkür ederim.

SaçımınDoktoru Üyesi forumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Deathrow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar hocam k2 ve d3'ü kaç mcg olarak aldınız? Teşekkür ederim.
    Diyet yaptığım dönemde bir ampul d3 almıştım. Diyete devam etseydim 2 ya da 3 ay arayla devam edecektim. K2 içinde solgar kullandım mg hatırlamıyorum zaten tek ürünü var.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12