Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Saç dökülmesine karşı Progesteron kullanımı

Saç dökülmesine karşı Progesteron kullanımı

Kısaca kendimden bahsedeyim; 5 seneyi aşkındır yüksek prolaktin tedavisi görüyorum. Gençliğimden beri bildim bileli halsizim, bir çok şeye karşı ilgisiz, düşük kas kütlesi, zayıf ama bel çevresinde yağlanma ve jinekomasti sorunlarım var. Yani testosteronum gerek hissiyatımla anladığım kadarıyla ve gerekse kan tahlili sonuçlarına göre diplerde hatta bazen tıbbi oranların altına düşüyor. Haliyle vücutta östrojen baskınlığı artıyor ve bu da prolaktini uçuruyor. Buna rağmen neden benim saçlarım 14-15 yaşımdan beri dökülüyor? Halbuki bir erkeğin en yüksek testosteron seviyeleri ergenlikten 25 yaşlarına kadardır sonra hafiften düşme ivmesine girer. Genellikle de saç dökülmesi bu yaşlardan sonra başlar... Çok fazla uzatmadan konuya gireyim;

Doğal progesteron kremi kullanıp saç çıkartmak mümkün mü bunu öğrenmek istiyorum. Çünkü okuduğum kadarıyla hamilelik zamanında kadınlarda bu hormonun artması saçlara fayda sağlarken, hamilelik sonrası, progesteron düşüyor ve estrojen ve prolaktin yükselmesi sonucu saç dökülmesi yaşanıyor.

Diğer konu; hadım edilmiş erkeklerde ve Yalancı hermafroditlerde testosteron ve östrojen hormonları çok azalırken, progesteron hormonları yükseliyor mu?

Bronson, F. Mammalian Reproductive Biology. 1991;63 "As expected then, castration is followed by a dramatic increase in the frequency of LH pulses and thus a much higher level of LH in the blood.In contrast, blood levels of prolactin fall after castration."

Progesteron aromatise enyzme lerini inhibe edici özelliğinin yanı sıra 5 AR enzimini doğal yoldan bloke ederek daha yüksek testosteron oluşumu sağlar. Progesteron kremi ile tedaviye başlarken kullanılacak dozun mutlaka iyi bilinmesi gerekiyor çünkü DHT erkekler için gerekli bir androjen.

Progestin vs. sentetik formlar bu işi bilen bazı doktorlar tarafından önerilmiyor. Çünkü dozunda doğal progesteron kullanımı yan etki yapmazken bu tarz sentetik formları yan etkiler göstererek etkisini de tam manasıyla göstermiyor. Yinede Diane35 içindeki progesteron bile (Siproteron asetat) ne derece etki ettiğine bir delil, hem de östrojen gibi saça zararlı hormonlar bulundurduğu halde....

Bu konuda fikir alışverişi yaparsak belki işimize yarar 1-2 bir şey çıkarabiliriz.

Moderatör muros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ilginç bir durumun var gerçekten. peki başka bişey eksik olabilir mi demir çinko vs sanmıyorum ama genetiktir büyük ihtimal

Yok demir oranım normal zaten sürekli kan ve hormon tahlilleri oluyorum. Çinko desen besinlerden elde ediyoruz artı olarak takviye kullanıyorum. Doğal yollardan testosteronumu artırma çabalarım sonucu 2.5 ile 8 arasında gösterilen değerlerde 3.20 yi görmeyi başardım.(gördüğüm en yüksek oran) Cabergoline ve bromocriptine tedavisini bıraktıktan sonra bu sonucu görmek beni sevindirdi. Tabi dopamine agonistleri bırakmak sonucu PRL oranı biraz daha artsada asıl hedefim testosteronu yükseltmek. Prolaktin ve estrojenin saçlarımı döktüğünü düşünüyorum. Bir şeye genetik deyip geçmek saçma gelmeye başladı. O zaman hiç uğraşmayalım tedavilerle.
    Progesteron kullanımının estrojeni baskılayıp prolaktini düşüreceği ve testosteronu yükselteceği kanaatindeyim. Aranızda hormonal testler yaptıran oldu mu? Testosteron progesteron östrojen prolaktin aldosteron trioid?

SaçımınDoktoru Üyesi Tıbbiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    östrojen zararı değil yararı olur diye biliyorum saç için.

Madem genetik ve estrojen yararlı saçlar için, neden o zaman testosteronun en yüksek olduğu yaşlarda değil de(15-25) estorjenin yükselmeye başladığı yaşlarda saç dökülmesi yaşanıyor? Genetikse hemen 15 yaşında dökülmesi lazım gelmez mi?

progesteron dediğiniz gibi testosteron seviyesini artırıyor olabilir. Pek çok diane35i topikal kullanan arkadaşta bu görüldü. Birçoğumuzda sivilce çıktı kıl sayısında artış oldu. Hatta bir kişi test yaptırmıştı yanlış hatırlamıyorsam ve testosteron seviyesi yüksek çıkmıştı. Östrojen de kadınlarda saçları koruyan etkenlerden biridir. Hamilelik döneminde yüksek seviyede östrojen saçların çoğunun büyüme döneminde kalmasını sağlıyor ve saçlar sağlıklı görünüyor. Zaten genetik dökülme de östrojenin arttığı dönemde başlamaz.

Moderatör muros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Mehmet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Madem genetik ve estrojen yararlı saçlar için, neden o zaman testosteronun en yüksek olduğu yaşlarda değil de(15-25) estorjenin yükselmeye başladığı yaşlarda saç dökülmesi yaşanıyor? Genetikse hemen 15 yaşında dökülmesi lazım gelmez mi?
    benim 15 inde başladı zaten forumdada o yaşlarda var geneli 20 yaş altı zaten

Hamilelerde progesteron hormonu da yüksek seviyelere çıkar. Doğumdan sonra da düşmeye başlar ve prolaktin hormonu süt üretimi için artar. Estrojen de yüksektir bu durumda tabiki... Saçlar da bu durumdan olumsuz etkilenir. Genetik dökülme günümüzde baya erken yaşlarda görülmeye başlandı. Çevresel faktörlerin bu durumu tetiklediği bir gerçektir. Yediğimiz tavuklardan, su içtiğimiz plastik şişelere kadar yüksek miktarda östrojen barındırıyor. Bir adam da erkek tipi dökülme varsa bile bu 15 yaşında 18 yaşında başlamaz daha sonra başlar ama foruma bakın 18-20 yaş arası çocuklar erkek tipi dökülme yaşıyorlar. DHT oranları mı fazla? Yukarıda saydığım hormon testlerini yaptırdınız mı?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Doğumdan sonra östrojen hormonu artmaz östrojen hormonu düşüşe geçer.
    Topikal: cell losyon miracle losyon minioxil dermaroller sirkeli suyla durulama

Oral:biotin ısırgan yaki otu d vitamini

SaçımınDoktoru Üyesi
    estrojen mi ostrojen mi faydali anlamadim ben acikcasi isim karmasasi var. Soylede birsey var vucudu asiri killi saclari kaslari sakallari gur adamlarda var avrupali mankenlerde felan gorebilirsiniz. Adamlar yuruyen testo gibiler saclar da bir o kadar canli kalin telli ve gur. En ideal olan bu sanirim sac kokleri dht ye duyarli olmayanlarda testonun yuksekligi gorunuse de daha maskulen saclari da daha gur yapiyor sanirim. Bence bu testoyu baskilamakla ilgili degil mesele calisma makenizmasi daha farkli gibi antiandrojen kullaniminda herkeste sac cikmasi lazim ama oyle olmuyor malesef farkli bir enzim veya protein etki ediyor bu dokulmeye ana sebebi tespit etmeleri lazim hangi protein veya enzim sac dokulmesini tetikliyor .
    minox+cell losyon+proscar
    not:velluslar papilla olana kadar bu siteden ayrilmayacagim.

Sayfa 1/2 12 SonSon