Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon
55 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: Oral en zararsız antiandrojen hangisi?

SaçımınDoktoru Üyesi Tıbbiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    siproteron asetat aynı zamanda da parsiyel agonist.Aman aman çok kötü bişey değil ama imkanımız olsa daha iyi antiandrojenlerle yapsak keşke

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Tıbbiyeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    siproteron asetat aynı zamanda da parsiyel agonist.Aman aman çok kötü bişey değil ama imkanımız olsa daha iyi antiandrojenlerle yapsak keşke
    parsiyel agonist nedir. açıklarmısın.

aslında finasterid i bıraktıktan sonra sipreteron asetat düşüşüyordum. daha sonra avodartı denemeye başladım. avodart tan sonra sipreteron asetat ın karaciğerler için ağır geleceğini düşündüğüm için spironolakton a karar verdim. avodartı bırakalı beş altı ay oldu ama hala daha başlayamadım. şimdi sipreteron asetata da başlayabilirim. ama ben düşük doz düşünüyorum. günde 12.5 mg olacak şekilde. tabi tablet dörde bölünürmü bilmiyorum. salvatore tabletin çok küçük olduğunu söyledi. sence hangisine başlamak daha mantıklı.

birde şu var. sipreteron asetat günlük 25mg ve üzeri dozlarda uzun dönemli tedavilerde karaciğer ve beyin tümörleri ile ilişkilendirilmiş ama kesin olarakta kanıtlanamamış. sipreteron asetat amerikada yasak. hrt ve mtf hormon rejimlerinde sipreteronda her ne kadar kullanılsada genelde spironolakton tavsiye ediliyor. bunlardan dolayı spironolakton daha masum gibi duruyor. ama nedense spironolaktonun yanında finasterid te tavsiye ediliyor. bunuda anlamış değilim.

Testosteron uzerinden anlatayım.Reseptör antagonisti demek,testosteron yerine reseptöre baglanıp reseptoru bloke eden demek.Reseptör agonist ise testo yerine baglanip sanki testo baglanmış gibi reseptörü aktifleyen demek.Parsiyel demek kısmi demek,yani parsiyel agonist demek testo yerine baglandiginda atiyorum testonun etkisinin %50 sinin falan oluşacagi bi durumdur.Yani direk testo baglanmasindan yine iyi ama daha iyi molekullere ulasabilsek flutamid,bikalutamid gibi belki daha sağlam olur.Simdi siproteron asetat her durumda parsiyeldir demek degil bu , siproteron asetat antagonisttir ama parsiyel ozellik kazandigi durumlar da oluyor belli ki. Oral kullanim konusunda ne desem yalan olur ama androcuru 4 e bolebilirsin finasi 5e bolmekten her türlü kolaydır )

SaçımınDoktoru Üyesi
    Testosteron uzerinden anlatayım.Reseptör antagonisti demek,testosteron yerine reseptöre baglanıp reseptoru bloke eden demek.Reseptör agonist ise testo yerine baglanip sanki testo baglanmış gibi reseptörü aktifleyen demek.Parsiyel demek kısmi demek,yani parsiyel agonist demek testo yerine baglandiginda atiyorum testonun etkisinin %50 sinin falan oluşacagi bi durumdur.Yani direk testo baglanmasindan yine iyi ama daha iyi molekullere ulasabilsek flutamid,bikalutamid gibi belki daha sağlam olur.Simdi siproteron asetat her durumda parsiyeldir demek degil bu , siproteron asetat antagonisttir ama parsiyel ozellik kazandigi durumlar da oluyor belli ki. Oral kullanim konusunda ne desem yalan olur ama androcuru 4 e bolebilirsin finasi 5e bolmekten her türlü kolaydır )
    flutamid ve bikalutamid iyi duruyor ama uzun dönemli çalışmaları yok. hirsutizmde flutamid çok etkili ve yan etkisi neredeyse yok. gerçi hirsutizm tedavileride uzun dönemli en azından bir yıllık tedaviler. tabi bunlar hep kadınlar üzerindeki etkileri. spiro ve sipreteron için zaten çalışmaya gerek yok. yıllardan beri mtf hormon tedavilerinde kullanılıyor.

ben finasteridi de dörde bölüyordum. sipreteronun resimlerine baktım. tablet çentikli. havayla temas edebilir demektir. zaten dışındada herhangi film kaplama yok. finastrid gibi kapalı saklamayada gerek yok. ilacın çapıda 9mm civarı. bu ilaç dördü geç 8 e bile bölünebilir görünüyor.

aslında spironolakton ile sipreteron arasında çok kararsızım. spironun jinekomasti ihtimali oldukça yüksek. gerçi geri dönüşümlüymüş ama kişiye görede değişebilir. şu an için daha iyi alternatiflerde yok gözüküyor.

Yeni Üye
    antiandrojenler nonsteroidal ve steroidal olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki
    guruptaki ilaçlar androjen reseptörleri için testosteron ve DHT’ la yarışarak kompetitif olarak androjen reseptörlerini bloke ederler.Non steroidal antiandrojenler sadece kompetitif inhibisyon yaparak etki gösterirken steroidal antiandrojenler ayrıca hipofiz bezinde de inhibisyon yapar
    sonuç olarak steroidal antiandrojenler(siproteron asetat , megestrol asetat ve medroksi
    progesteron asetat ) serum testosteron düzeyini hipofiz geri bildirimi aracılığı ile düşürürler.non steroidler ise (flutamid, nilutamid ve bikalutamid) serum testosteron düzeyini etkilemezler sadece androjen reseptörlerini(testosteron,dht gibi) inhibe ederler.

SaçımınDoktoru Üyesi
    arkadaşlar oral bir tedaviye başlayacağım ama iki ilaç arasında kararsızım. günde 100mg spironolakton veya günde 12.5 mg sipreteron asetat(androcur). sizce hangisi daha mantıklı ve uygun olur. androcur u sona mı saklasam yoksa direk ona mı başlasam. tavsiyelerinizi bekliyorum.

Daha önce oralden bişey denedin mi ?

SaçımınDoktoru Üyesi
    2.5 sene finasterid, 4 ay avodart. hiç bir fayda görmedim.

finasterid neyse de avodart ın etki etmemesi kötü olmuş ya halbuki ne sonuç alanlar var.

Moderatör muros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Daha önce oralden bişey denedin mi ?
    Tıbbiyeli saç forumu olmasa birisi şunu okusa terk eder forumu

Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon