Dermaroller şu aralar forumda baya popüler olduğu için herkesi aydınlatacak bir araştırma yapmaya karar verdim.

Dermaroller ile ilgili bir çalışma yapılmış. Yaklaşık 50 kişi monixidil kullanmış ve diğer 50 kişi minoxidil + dermaroller kullanmış. 12 hafta sonra sonuçlar şöyle;

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  IntJTrichol_2013_5_1_6_114700_u9.jpg
Görüntüleme: 1373
Büyüklüğü:  94.9 KB (Kilobyte)
ID:	226Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  IntJTrichol_2013_5_1_6_114700_u10.jpg
Görüntüleme: 1298
Büyüklüğü:  96.0 KB (Kilobyte)
ID:	227

ve yabancı forumlarda ve bazı çalışmalarda dermarollerin 1.5mm 2mm kullanıldığını söylüyorlar hatta kanaması gerektiğini söyleyen 'no pain no gain' diyen var. Dermaroller'ın sadece kullandığımız ilaçların etkisini arttırmasından (daha iyi emilmesinden) ziyade farklı bir işi de yaptığını farkettim. Dr. Cotsarelis'in şu araştırmasında PENN Medicine News: First Demonstration of New Hair Follicle Generation in an Animal Model bir yaranın iyileşirken embriyonik bir alan oluşturduğunu ve wnt proteinin çıktığını söylüyor. (Hatam varsa düzeltin.) Wnt proteinleri de saç büyümesini gelişmesini sağlayan proteinlerden galiba.

Yani kafamızda yara açmamız gerekecek sanırım yaralar da iyileşirken beraberinde saç oluşturacak. Benim anladığım bu. Saçma gelebilir. Bir de şuna bakın ;

Effect of scalp burns on common male pattern baldness.

Üstteki link 1986 tarihli bir habere ait. Haberde 70+ yaşlarında bir adamın küçük bir kaza sonucu kafasının fotoğrafta görünen kısmını yaktığı anlatılıyor. İşin garip kısmı bu adam saçları iyileşirken beraberinde yeni saçların oluştuğunu gözlemlemiş (linkte üstte gazete haberi var altta ayrı fotoğraflar var alttakiler daha net fakat ben hala tam anlayamadım yanığın iyileşirken beraberinde çıkardıkları yeni saçlar mı yoksa önceden bulunup da kafasının yanması sonucu giden saçlar mı).

https://www.google.com/patents/US201...ed=0CDUQ6AEwAA
Bu linkte de yine Dr. Cotsarelis'in bir patenti var. Yara üstüne Minoxidil galiba. Çok uzun okuyacak vakit bulamadım istek üzerine çevirebilirim. Linkte fotoğraflar var sanırım yeni saç çıkışı gözlemlenmiş.

Buarada bir forumda bir kişi şöyle bir şey paylaşmış:

A very rare complication: new hair growth around healing wounds

http://www.jimronline.net/cont...full/2009/90/1125.pdf

We present the case of a patient in whom active new hair growth occurred around a wound after healing. This very rare phenomenon has not previously been reported in the literature. We postulate that, after the epidermis and hair follicles have been damaged by wounding, it is possible for them naturally to heal and repair if provided with an appropriate chemical and physical microenvironment. This hypothesis may inspire new thinking in the management of alopecia, tissue engineering and the regeneration of other organs.

Arkadaş bilgisayardan çok anlamıyor olacak ki verdiği link hatalı (aradaki cont..full kısmı aynen böyle linki yanlış yazmış ) fakat açıklamasını yazmayı eksik etmemiş. Açıklamasında kısaca iyileşen yarada yeni saçların oluştuğunu gösteren bir çalışma olduğunu söylüyor. ( Gecenin bu saati beyinsel fonksiyonlarım durdu en erken vakitte edit gelecektir anlayışınız için teşekkürler. )

Sonuç olarak demek istediğim şu ki Dermaroller'ı 1.5mm 2mm almakta fayda olacaktır. No pain No gain

Not: @miracle zaten açılmış veya gereksiz bir konuysa silinsin lütfen