Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Ilaclarin oral kullanimi / ciltten emilimi

SaçımınDoktoru Üyesi adriano10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ilaclarin oral kullanimi / ciltten emilimi

Sac dökülmesi tedavisinde kullanilan ilaclardan Finasterid etken maddeli ilaclar cogu kisi tarafindan oral yolla kullanilmakta. Bu durum sistematik etki yaratmakta oldugundan, cogu zaman yan etkiler ile karsilasmaktayiz.

Ilac Bilimi (Farmakoloji) ile ilgili bir makale okurken karsima cikan önemli bir kac noktayi paylasmak istedim. Farmakoloji kisaca; ilaclarin kullanim seklini ve etki mekanizmalarini inceleyen bir bilim dali kendi icinde onlarca dala ayriliyor ve cok karmasik bir konu. Ama temel mantiginda yatan iki sey var.

1- Erisilemeyecek organ veya dokularin tedavisinde kullanilan ilaclar (Kalp, Böbrek, Karaciger ..)
    2- Erisilebilecek organ veya dokularin tedavisinde kullanilan ilaclar (Deri, göz ..)

1 numaradaki organ/dokular icin sistemik yani oral kullanim.
    2 numaradaki organ/dokular icin lokal kullanim.

sekilleri var.

Peki ya tedavi edilmesi gereken sac/sac kökü. Sac ve sac kökü hem 1.maddedeki sekilde tedavi edilen, hem de 2.maddedeki gibi tedavi edilebilen bir organ/doku. Bu aslinda bir sans.

Lokal kullanilan ilaclarda en önemli nokta, ilaclarin molekül agirligi ve ulasabilecegi dokularin nereler oldugu.

Minoxil etken maddeli ilaclar ile karistirmayin bahsettiklerim anti DHT anti Andro vb. icin. Minoxil tabii ki uygulandigi yerdeki damarlari aciyor.

Henüz cevabini bulamadigim üc konuyu belki burada aydinlatabiliriz.

1-Lokal uyguladigimiz, anti DHT, antiANDROGEN, PGD2 inh. gibi ilaclarin ne kadari, hangi mantikla sac köküne ulasacagini biliyor ve gercekten de sac köküne mi ulasiyor yoksa kan`a karisip aslinda sistemik etki yaparak mi tedavi yapiyor?

2-Yani sac a uyguladigimiz losyonlar akilli moleküller ve sac a yakin bir yerden uygulandiklari icin sisteme karismadan sadece saci mi etkiliyorlar, ya da sistemik etkiye karisma oranlari nedir?

3-Eekek vücudunda en gecirgen yerler ; Testis > Kulak Arkasi Bölge > Koltuk Alti > Sacli Deri > Gögüs > kol ve Bacaklar seklinde siralanmis. Eger 1 ve 2 sorularin cevabi ; "Evet bunlar akilli moleküller, büyüklükleri de deriden gececek kadar ideal, gidip sadece yakin oldugu icin sac köküne yapisiyorlar" ise. Sacli bölgeye en yakin ve Sacli deriden cok daha gecirgen bir bölge olan Kulak Arkasindaki bölgeye uygulamalari yogunlastirabilir miyiz?

Sacma olduysa kusura bakmayin bazen sacma düsünceler mantikli argümanlar üretmeye yardimci olabiliyor

okumak isteyenler icin yazi asagidaki linkte :

http://www.ctf.edu.tr/farma/genelfarma.pdf

Moderatör Invincible - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aradığın soruların cevaplarını burada bulabileceğini düşünüyorum.

http://www.e-kutuphane.teb.org.tr/pd...rmasotk/20.pdf
    Saçlarım çok dökülüyor, ne yapmalıyım ve benzeri mesajlar atmamanızı önemle rica ediyorum.

Öncelikle;

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...-tedavisi.html

http://www.sacimindoktoru.com/sac-do...necek-yol.html

Sonrasında;

Tedavi geçmişiniz ve birkaç net fotoğraf ile foruma konu açın. Böylelikle hem daha çok yorum alırsınız hem de tedavinizi objektif bir şekilde takip edersiniz.

Alıntı adriano10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sac dökülmesi tedavisinde kullanilan ilaclardan Finasterid etken maddeli ilaclar cogu kisi tarafindan oral yolla kullanilmakta. Bu durum sistematik etki yaratmakta oldugundan, cogu zaman yan etkiler ile karsilasmaktayiz.

Ilac Bilimi (Farmakoloji) ile ilgili bir makale okurken karsima cikan önemli bir kac noktayi paylasmak istedim. Farmakoloji kisaca; ilaclarin kullanim seklini ve etki mekanizmalarini inceleyen bir bilim dali kendi icinde onlarca dala ayriliyor ve cok karmasik bir konu. Ama temel mantiginda yatan iki sey var.

1- Erisilemeyecek organ veya dokularin tedavisinde kullanilan ilaclar (Kalp, Böbrek, Karaciger ..)
    2- Erisilebilecek organ veya dokularin tedavisinde kullanilan ilaclar (Deri, göz ..)

1 numaradaki organ/dokular icin sistemik yani oral kullanim.
    2 numaradaki organ/dokular icin lokal kullanim.

sekilleri var.

Peki ya tedavi edilmesi gereken sac/sac kökü. Sac ve sac kökü hem 1.maddedeki sekilde tedavi edilen, hem de 2.maddedeki gibi tedavi edilebilen bir organ/doku. Bu aslinda bir sans.

Lokal kullanilan ilaclarda en önemli nokta, ilaclarin molekül agirligi ve ulasabilecegi dokularin nereler oldugu.

Minoxil etken maddeli ilaclar ile karistirmayin bahsettiklerim anti DHT anti Andro vb. icin. Minoxil tabii ki uygulandigi yerdeki damarlari aciyor.

Henüz cevabini bulamadigim üc konuyu belki burada aydinlatabiliriz.

1-Lokal uyguladigimiz, anti DHT, antiANDROGEN, PGD2 inh. gibi ilaclarin ne kadari, hangi mantikla sac köküne ulasacagini biliyor ve gercekten de sac köküne mi ulasiyor yoksa kan`a karisip aslinda sistemik etki yaparak mi tedavi yapiyor?

2-Yani sac a uyguladigimiz losyonlar akilli moleküller ve sac a yakin bir yerden uygulandiklari icin sisteme karismadan sadece saci mi etkiliyorlar, ya da sistemik etkiye karisma oranlari nedir?

3-Eekek vücudunda en gecirgen yerler ; Testis > Kulak Arkasi Bölge > Koltuk Alti > Sacli Deri > Gögüs > kol ve Bacaklar seklinde siralanmis. Eger 1 ve 2 sorularin cevabi ; "Evet bunlar akilli moleküller, büyüklükleri de deriden gececek kadar ideal, gidip sadece yakin oldugu icin sac köküne yapisiyorlar" ise. Sacli bölgeye en yakin ve Sacli deriden cok daha gecirgen bir bölge olan Kulak Arkasindaki bölgeye uygulamalari yogunlastirabilir miyiz?

Sacma olduysa kusura bakmayin bazen sacma düsünceler mantikli argümanlar üretmeye yardimci olabiliyor

okumak isteyenler icin yazi asagidaki linkte :

http://www.ctf.edu.tr/farma/genelfarma.pdf
    açıkçası minoxidil konusunda şüpheliyim. çok güçlü bir antihipertansif. normalde oral kullanılıyor ancak etkin olması için karaciğerde sülfatlanması gerekiyor. yani karaciğerde bi tur atması. Bu şekilde aktiflenip endotel No salınımını sağlıyor. haliyle çok güçlü damar genişletme özelliği var.

velhasıl kelam: kafamıza sürünce ne şekilde etki ediyor? kc elimnasyonuyla gene aktiflenmesi gerekiyorsa o zaman cilde sürmenin bir anlamı yok. yooooo hayır aktiflenmesine gerek yok derseniz, o zaman minoxidilin saç köküne olan etkisi çok daha farklıdır demek.

(not: ben damar genişletme ve NO den bağımsız saç köküne etki ettiğini düşünüyorum)

SaçımınDoktoru Üyesi caglar103 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    sanırım burada en önemli lokal olarak sürdüğümüz maddennin moleküler ağırlığı bir ara bunun ile ilgili liste bulmuştum. minoxun molekül ağırlığı kafaya sürünce yaklaşık yüzde kaçlık kısmının emildiği filan gibi. Ama burada her bünye farklı tabi her insanın derisi farklı miktarda emiyor. bayanlarda %2 lik olma sebebide burdan geliyor bayanların derisi daha geçirgen.

Minoxidil etkenli tablette var yani sistemik etki için. Minoxidil direkt aktif moleküldür herhangi bir metabolik işlemle aktive olmuyor zaten direkt deriden uygulama sebebide bu sisteme en az etkileşim isteniyor zira doz aşımı tehlikeli bir ilaç üreticiler mekanizma dışı topikal kullanımı zaten ne önerir nede öyle formülize eder. Şayet sistemik etki ile topikal uygulama yapılacak olsaydı bu dil altı yanak nasal ile başlar buralardan sonra en çok geçirgen koltuk altı dirsek içi kulak arkası vs yerler önerilirdi. Gelelim scalpta nasıl etki yaptığı sorusuna, aslında etkenin pek öyle akıllı olmasına gerek yok akıllı olan almaçlar yani reseptörler. Scalp dolaşım apından aktif (kan akışı) yada pasif (direk bağ doku membran geçişi) yollarla bu almaçlar habire kendine uyan parçayı kurcalar ve hah bu uydu lan der alır takar. İşlem bu. Biz şimdi almaçları tıkayacak ve sistemde başıboş gezmeyecek kadar etken yollarsak sorun yok ki zaten emilim yavaş ve ufak miktarda olduğundan artması beklenmez. Pasif şekilde girenler zaten sorun teşkil etmez (saç boşluğu porlar) ancak scalp dolaşımına girenler biraz önemli. Şükür ki scalp dolaşımı yavaş ve reseptörler tek tek dolaşıma attıkları olta ile avlarlar. Arta kalanlarmı işte onlar kiminde yanetki yapar kiminde buna gücü yetmez.
    Konu Miracle tarafından (20.10.2014 Saat 00:06 ) değiştirilmiştir.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

Alıntı caglar103 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanırım burada en önemli lokal olarak sürdüğümüz maddennin moleküler ağırlığı bir ara bunun ile ilgili liste bulmuştum. minoxun molekül ağırlığı kafaya sürünce yaklaşık yüzde kaçlık kısmının emildiği filan gibi. Ama burada her bünye farklı tabi her insanın derisi farklı miktarda emiyor. bayanlarda %2 lik olma sebebide burdan geliyor bayanların derisi daha geçirgen.
    Bayanlarda geçirgenlik fazla olması kesim bir bilgimi bilmiyorum ama bunun sebebi saç fazlalığı yani saç arttıkça saç boşluğu da artıyor. Bayanlarda %2 olmasının sebebinin androjen baskısı az olan hanımlarda bu dozun yetmesi, yanetkinin azaltılması ve minoxun harici vücut kıllarına kötü etkisinin önüne geçilmek istenmesi olduğunu düşünüyorum.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

minoxidil karaciğerde faz 2 reaksiyonlarında minoxidil sülfata dönüştürülür. Aktif metaboliti budur.

Bazı araştırmalara göre saçlı deride de aktif metabolitine dönüştürülüyor
    Novel enzymatic assay predicts minoxid... [Dermatol Ther. 2014 May-Jun] - PubMed - NCBI

ek olarak tam tartışma içeriğinde değil ama.
    Minoxidil sulfate is the active metabolite... [J Invest Dermatol. 1990] - PubMed - NCBI
    Konu Miracle tarafından (21.10.2014 Saat 23:28 ) değiştirilmiştir.

Alıntı tamburali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    minoxidil karaciğerde faz 2 reaksiyonlarında minoxidil sülfata dönüştürülür. Aktif metaboliti budur.

Bazı araştırmalara göre saçlı deride de aktif metabolitine dönüştürülüyor
    Novel enzymatic assay predicts minoxid... [Dermatol Ther. 2014 May-Jun] - PubMed - NCBI

ek olarak tam tartışma içeriğinde değil ama.
    Minoxidil sulfate is the active metabolite... [J Invest Dermatol. 1990] - PubMed - NCBI
    Evet bir sülfatlanma işlemi oluyormuş ancak karaciğer şart değilmiş. Organlar zaten enzim ve hormonlarla çalışır ve metabolik işlemleri başlatırlar, bu enzimler dolaşımada katılırlar çoğu zaman. Bu bilginin pratikte ayırtedici bir fark yaratmaya bir katkısı olabilseydi keşke.

Miracle hocam ilk losyonum bitti 2.losyonu hazırlayacağım saç dökülmem azaldı ama henüz tamamen durmadı.benim pko var ilaç kullanmaya ara vermiştim ama dün doktorun diane ye tekrar başlamamı söyledi hem oral hem topikal olarak kullanmamada sorun var mı ?bir de 2.losyonuma divina aldactone ve endol kullanmak istiyorum endol tabletten ne kadar kullanmalıyım ?

Miracle hocam cevap vermedinizz

Sayfa 1/2 12 SonSon